TİM ile İş Bankası arasında 500 milyon dolarlık kredi protokolü!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 23 Haziran’a kadar olan ihracatın, 9,1 milyar dolara ulaşarak yüzde 34,3 gibi ciddi bir artış yakaladığını, Haziran ayı sonunda Türkiye’ye yakışır bir ihracat rakamı açıklayacağını duyurdu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye İş Bankası arasında yapılan toplantıda ihracatçılara destek olmak amacıyla iş birliği gerçekleştirildi. İşbirliği kapsamında düzenlenen törene TİM Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali katıldı. Koronavirüs sürecinde ihracatçıya verilen destekler hakkında bilgi veren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “Pandemi nedeniyle hükümet tarafından açıklanan destek paketleri ihracatçılar için çok önemli ve ihtiyaçları karşıladı. İhracatçılara yönelik kredi hacminin artırılması ve ihracatçıların finansmana erişiminin kolaylaşmasıyla firmalar, salgın sürecini en az hasarla atlatacaktır. Bilhassa son 2 yılda bankacılık sektörünün ihracatçılara yönelik kredilerinde hem hacimsel hem de oransal artışlar görüyoruz, sektörün ihracata ilgi ve alakası bizleri memnun ediyor” dedi.

“Kadın girişimci ihracatçıların kullanacakları kredilerde daha avantajlı koşullar oluşturuldu”

İHA’da yer alan habere göre; İş Bankası ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin detaylarına da değinen Gülle, “İş Bankası ile iş birliğimiz kapsamında ihracatçıya TL ve yabancı para olmak üzere toplam 500 milyon dolarlık nakdi kredi paketi sunulacak. Bu iş birliği kapsamında özellikle, kredi faizlerinin düşük olması, kadın ihracatçılara yönelik pozitif ayrımcılık uygulanması, paket kapsamının 500 milyon dolar olarak gerçekleşmesi bizler için oldukça önemli bir adım. Bugün imzalayacağımız protokol kapsamında, ihracatçıların kullanacağı, 1 milyon TL’ye veya 150 bin dolara veya avroya kadar kredilerde, TL cinsinden kredilerde yüzde 8,4’ten, yabancı para cinsinden kredilerde ise yüzde 1,05’ten başlayan faizler ve 24 aya varan vade imkanları sunulacak. Paket kapsamında, pozitif ayrımcılığın sağlanması adına kadın girişimci ihracatçıların kullanacakları kredilerde daha avantajlı koşullar oluşturuldu” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medya'da Paylaşın