The Times, Türkiye’nin “güvenli turizm” uygulamasına kırık not verdi

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times, Türkiye turizmini ele alan bir haber yayınladı. Haberde, olumsuz örneklere yer verilmesi dikkat çekti.

The Times gazetesinde ”Türkiye güvenli turizmle İngiltere’den turist almak için mücadele ediyor” başlıklı Louise Callaghan imzalı haberde, ”Türkiye güvenli turizm sertifikası programıyla ziyaretçileri çekmeyi planlıyordu ancak turistler tatil yerlerinden uzak duruyor” denildi.

”132 kriterin çoğunun uygulanmadığını gördük”

Turizm Güncel’de yer alan habere göre The Times gazetesi, Türkiye’nin güneybatı sahilindeki ziyaret ettiği 5 yıldızlı otel hakkında, “Güvenli turizm sertifikasına sahip bu otelde, 132 kriterin çoğunun uygulanmadığını gördük. Sadece birkaç turist maske takıyordu ve restoranlarda ve barlarda sosyal mesafeyi korumak imkansızdı. Oteldeki doluluk yüzde 30’du ve misafirlerin çoğu Ruslardan Türklerden oluşuyordu” açıklaması yer alıyor.

”İstanbul Havalimanı’ndaki test merkezi kaotik”

The Times’ta yer alan haberde havalimanlarında güvenlik önlemleri hakkında ise, “Türk yetkililer, havalimanlarına termal kamera koyduklarını ve ateşi 37.8 derecen yüksek olanları Covid-19 testine aldıklarını açıkladı. Fakat iki saatte testi verdiği söylenen İstanbul Havalimanı’ndaki test merkezi oldukça kaotikti ve Türkçe konuşamayan yabancıların test sonucunu 6 saatten önce alması 6 saatlik bir deneyim gerektiriyor” cümlelerine yer verildi.

Sosyal Medya'da Paylaşın