TEOFARM Atölye yenilikçi ve modern ilkelerle Türk mutfağına katma değer sağlıyor!

“TEOFARM” geleneksel lezzetleri, değer bilen ve değer katan bir anlayışla üretirken bir taraftan da kadim kültürlerin değerlerini yaşatmak için faaliyetlerde bulunuyor.

“TEOFARM ATÖLYE” de bu bilinçle kırsal alanda turizmin canlandırılması, sofra kültürümüzün yaşatılması, yemeklerimizin geçmişten bu yana yapılış şekilleri ve hikayelerinin canlı tutulması, gençlerin de bu üretimlere katılması amacıyla projeler üretmek, faaliyetler düzenleyerek sürdürülebilir bir iş modeli oluşturuldu. Bulunduğu çevrede sosyal sorumluluk faaliyetleri düzenlemek ve fayda yaratmak ise atölyelerin amaçlarından biridir. “TEOFARM ATÖLYE” çatısı altında amaçlar ve değerleri paylaşan, birlikte çalışmanın ve üretmenin mutluluğunun farkında, konusunda uzman, genç, dinamik bir grup akademisyen ve öğretmen birleşiyor. Amaç ise bölgede bir ilk olan bu çalışmanın değer görerek model oluşturması, bilgi ve iş üretebilmesi ve öncü olmasıdır.

TEOFARM Atölye, yeryüzüne saçılan buğday taneleri gibi toprağın kokusuna, güneşin sıcağına, yağmurun nemine hayran Bereketli Hilal’de kadim bilgeliğin izini geleceğe taşımak istiyor. El emeğini, alın terini, mozaiğin kolektif bilincine karıp; doğa için, doğada, doğa ile yeniden bütünleşmek istiyor. Şifayı arayan değil şifayı üreten, şifalı ellerin geleneğini, gelecek ile buluşturan bir yeni nesil hayal ediyor. Dayanışmanın kalkınma ve eğitimle birleştiği çoğul kuş sesleriyle dolu yeşil denize nazır sonsuz bir maviliğin altında hep birlikte olmanın gücüne inanıyor. İyi gıdaya saygı duyuyor ve onu koruyup sürdürmek için öğreniyor, öğretiyor, hikayelerini anlatıyor; iyiliği paylaştıkça çoğalıyor. Bu misyon ile; bilinçli tüketimin önemine dikkat çekiyor, dünyamıza, yeşile, doğaya ve sağlığa sahip çıkacak kırsal hayat adımlarını yürümenin, doğadaki dinginliği kılavuz bilerek yavaşlama ve yerinde üretime odaklanarak doğanın içinden dünyaya uzanan bir yolda yürüyor. Akademisyenler ve öğretmenler “TEOFARM ATÖLYE”de yerel ürün üreticilerini destekleyen, kişisel ve mesleki gelişimlerine sunduğu eğitsel katkı ile bölgenin ve ülkenin, tarımın yeniden kalkınmanın en önemli kaynağı olduğunu biliyor. Toplumun en güçlü yapıtaşı olan kırsalın, atölyedeki devinim ile gelişen, yenilenen insan yüzünün ışığında, stres ve kronik hastalıklarla başa çıkmaya çalışan, sürekli koşturma ve her şeye yetişme endişesiyle günden günde yorulan insanlara doğadan gelen kadim sakinliğin izini sürme fırsatı oluşturmayı hedefliyor. Bölgenin mutfağını, ülkeye ve dünyaya örnek teşkil edebilecek nitelikte geliştirilmesi ve duyurulması için atölyede kurulan uygulama mutfağı ile bölgeye ait unutulmaya yüz tutmuş ya da hiç duyulmamış ürün ve yemekler ile ilgili eğitim, AR-GE, ÜR-GE çalışmaları yaparken, geleneği geleceğe miras bırakmaya odaklanıyor.

TEOFARM ATÖLYE’de mevsiminde, yerel ve iyi koşullarda yapılmış bir tarım ile üretilen ürünler tercih edilecek. Atalık tohumların kullanımını tercihlerin ilk sırasına alarak atalık ve yerel tohumların üretimini ve geliştirilmesini, çoğaltılıp paylaşılmasını destekleyecek faaliyetlerde yer alacak. Bölgeye ait coğrafi işaretli ürünler ile gerek yöresel gerek modern dokunuşlar yaparak, üretiminin artırılmasına yönelik destek çalışmalarına katılacak. Gıdanın güvenliğine yönelik tedbirlerin alınmasına önem verecek. Enerji kaynaklarını tasarruflu kullanacak. Sıfır atık misyonuyla hareket ederek doğada çözülebilen ürünlerin kullanımına öncelik verip, gıda atıklarının kompost ve geri dönüştürülebilir yöntemler ile doğaya dönmesine katkı sağlayacak. Etik eğitim, öğretim ve üretimin öneminin farkında olarak katılımcıların, paydaşların ve üreticilerden aynı etik anlayışını bekleyecek. Türk Mutfağı değerlerine sahip çıkarak kadim kültürün sofralarının izini sürerken yenilikçi ve modern ilkeler ile Türk mutfağına katma değer sağlayacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın