Tarladan Masaya Restoran “Circle by Vertical” Açıldı

Sürdürülebilir gıda için dünyada ilk kez “topraksız ve dikey tarım” uygulamasını 360 derece detaylarıyla hayata geçiren Vertical, Kadıköy Caddebostan’da iş, sanat ve cemiyet dünyasından isimlerin katılımıyla açıldı.

Sürdürülebilir lezzetlerle düzenlenen açılış gecesine, Pernod Ricard Türkiye’nin, sürdürülebilir bar alanları oluşturmayı hedeflediği ve geleceğin bar dünyasını şekillendiren “The Bar World of Tomorrow” projesi ile birlikte markanın sıfır atık prensibiyle oluşturduğu “Original By Nature” projesi eşlik etti. Geri dönüştürülmüş lezzet ve bakım ürünlerini davetliler deneyimlerken Vertical tarafından Boyner iş birliğiyle gıda atıklarını dönüştürerek elde edilen hayvan mamaları davetliler adına barınaklara bağışlandı.

Yeme-içme, konser, etkinlik ve eğitim ile dolu bir yaşam alanı olarak hizmet vermeye başlayan Vertical, Elif Boyner’in öncülüğünde “Şehirde de sürdürülebilir hayatlar mümkün” mottosuyla dikkat çekiyor.

Karbon ayak izini yüzde 96 azaltan dikey tarım

Dikey tarımın karbon ayak izini yüzde 96 oranında azaltan ve geleneksel tarıma göre 300 kat su tasarrufu sağlamasından ilham alarak bir ilke imza atan Vertical, dikey tarım ile üretildiği yerde tüketim sayesinde sıfır atık, sıfır karbon ayak izi, topraksız tarım sayesinde de kimyasal içermeyen temiz mahsuller sunuyor.

Vertical’ın kurucusu Elif Boyner, “Vertical’ın dünyada örneği yok. Tabii ki benzer güzel şeyler var ama Vertical, Türkiye’den dünyaya açılan 360 derece düşünülmüş ilk sürdürülebilirlik projesi olma özelliği taşıyor. Son yıllarda dünyada ve Türkiye’de örnekleri artan topraksız tarım metoduyla daha az su ve gübre kullanılarak yüksek verim ve kalitede ürün alınırken, dikey tarım uygulaması da enerji maliyetini yüzde 40 oranında azaltıyor” dedi.

Yağmur hasadıyla bahçe sulanıyor, kahve posası mantar gübresine dönüşüyor

100 metrekarelik alana kurulan Vertical, dikey tarladaki üretimle Circle by Vertical isimli kendi restoranının yanı sıra içerisinde yer alan diğer restoranlara da fesleğen, semizotu, roka gibi yeşillikleri temin ediyor. Ayrıca tarım alanı içerisinde mantar üretimi de yapılırken, restoranlarda mantar odaklı özel bir menü sunuluyor.

Restoran ekipleri ve müşterilerden kalan tüm gıda atıklarını özel kompost makinesi sayesinde değerlendiren Vertical, Boyner işbirliğiyle kompostları 24 saat içerisinde kedi ve köpek mamasına dönüştürüyor ve mamaları hayvan barınaklarına bağışlıyor. Günümüzde bir restorandan çıkan gıda atığının yüzde 16 civarında olmasından hareketle Vertical, gıda atıklarını minimuma düşürmek üzere değerlendiriyor. Yeşillik saplarını Gazpacho’ya, atık yağları sabuna, kahve posasını mantar gübresine, muz kabuklarını ise vegan bacon’a dönüştürmek için çalışırken bir yandan da birlikte yola çıktıkları tüm markalardan “sıfır plastik” taahhüdü talep ediyor.

Tamamen yeşil enerjinin kullanıldığı Vertical’da bahçe ve tuvalet temizliğinde yağmur hasadı suyu kullanılıyor. Misafirlerinin sağlığını da düşünerek içme sularını alkali şekilde servis eden Vertical’da sürdürülebilirlik mottosu genelinde lezzetli yemekler ve keyifli içeceklerin yanı sıra konuklara ilham verici ve dopdolu programlar da sunuluyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın