Tarihi yapıda tartışma yaratan karar: Müzeye dönüştürülüyor!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tarihi Galata Kulesi’nin müzeye dönüştürüleceğini açıkladı. İçeriğinin değiştirileceği tarihi yapıda bulunan cafe, restoran gibi tüm alanlar böylelikle dışarıya taşınacak.

Yenilenen Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport projesi ile eş zamanlı olması için Galata Kulesi’nin içeriğinde değişikliğe gideceklerini ve tarihi kulenin müze heline getirileceğini söyledi.

Bakan Ersoy şu açıklamalarda bulundu: “Galata Kulesi’ne çıktığınızda İstanbul’un bütün cazibe merkezlerine hakim noktalarda biri. Biz Galata Kulesi’nde bu hafta itibariyle projeyi tamamladık. Haziran sonuna kadar restorasyon ihalesini tamamlıyoruz. Çok hızlı şekilde 15 Eylül tarihinde hizmete alacağız” dedi. Yeni haliyle müze olarak hizmet verecek olan Galata Kulesi’ndeki ofisler, cafe ve restoran da kapanacak.

Bakanlık ve İBB arasında tartışma sürüyor

Bilindiği üzere İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye mülkiyetinde bulunan Galata Kulesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devir kararı alınmasıyla ilgili mektup yayımlamıştı. Başkan İmamoğlu’nun Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yazdığı açık mektupta, tarihi yapının 1855 yılından beri İstanbul Belediyesi tüzel kişiliğinin mülkü olduğu ve kararın milletin yüzlerce yıllık vakıflar geleneği ile bağdaşmadığı vurgulandı. Bakanlığın, belediyenin on farklı mülkiyetine daha el koyma girişiminde bulunduğunu, birlikte çalışma yoluna da başvurmadığını ifade eden İmamoğlu, “Bu hukuksuz ve hakkaniyetsiz girişimlerinizi kamuoyuyla paylaşacak ve bakanlığınızın tutumlarının İstanbul haklı tarafından bilinmesini sağlayacağız” diyerek Beyoğlu Kaymakamlığı’nın tahliye kararının hukuka aykırı olduğunu ifade eden İmamoğlu, mahkeme sürecinin devam ettiğini de anımsatmıştı.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın