Talip Özdemir: Lezzetin Ustası ile Tatlı Bir Röportaj

Lezzetin ustası Hilton Istanbul Bomonti Pasta Şefi Talip Özdemir ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, deneyimli ismin geçmiş kariyerini, mevcut projelerini ve yeme içme sektöründeki trendleri konuştuk.


Piyasa Pastaneleri’nden Hilton’a Uzanan Bir Kariyer

Talip Özdemir, 1993 yılında pastane sektöründe iş hayatına başladığını anlatırken, birkaç yıl sonunda Ortaköy Princess Hotel’de ilk otelcilik deneyimini yaşadığından bahsediyor. Buradaki tecrübesinin ardından Maslak Princess Otel’e transfer olan şef Özdemir, askerlik görevini tamamladıktan sonra Park Orman Restoranları’nda iki sezon geçiriyor.

Divan Otel Genel Müdürlüğü’ndeki Üretim Merkezi’nde 10 yıl çalıştıktan sonra şef Talip Özdemir, 2013 yılında Hilton Istanbul Bomonti Hotel’e geçiş yapıyor ve 10 yıldır da buradaki görevine devam ediyor.

Yaza Ferahlık Katacak Lezzetler

Şef Özdemir, yaz sıcaklarında Hilton Istanbul Bomonti Hotel misafirlerini serinletecek bir menü oluşturduğundan bahsediyor. Talip Bey, bu menüde çıtır ve ferah tatlarda dondurmaların ağırlıklı olduğunu, aynı zamanda çikolatalı lezzetlerin sunulduğunu söylüyor.

Karbon Ayak İzi ve 50 Miles Menüsü

Hilton Istanbul Bomonti Hotel’in vizyonlarından birinin karbon ayak izi konusunda çalışmalar yapmak olduğunu ifade eden Talip Özdemir, 50 Miles’ın menüsünü de bu amaçla hayata geçirdiklerinin altını çiziyor. Özdemir, “Bu menü kapsamında, otele 75 kilometre mesafedeki üreticilerden ürün tedarik ediyor ve misafirlerimize yemeklerimizi onlarla sunuyoruz. Bu yaklaşımla yerel üreticileri desteklemeyi ve çevreye duyarlılık göstermeyi hedefliyoruz” diyor.

Kendin Yap Projesi ve Simit Peynir Saati

Hilton Istanbul Bomonti Hotel Pasta Şefi Talip Özdemir, otelin gelecek planları hakkında şöyle konuşuyor: “Global Restoranları’nda ‘Kendi Tatlını Kendin Yap’ projesini kısa sürede hayata geçirme hedefimiz var. Örneğin; bir trolleyin üzerinde canlı bir istasyon oluşturarak misafirlerin masalarına gelerek taze çekilmiş kahve ve aynı zamanda tatlıları hazırlayabilecekler.” Özdemir ayrıca lobby alanında her gün aynı saatlerde ‘Simit-Peynir Saati’ düzenlemeyi planladıklarını da sözlerine ekliyor.

Yeme-İçme Sektöründeki Rekabet ve Trendler

Röportajımızın sonuna doğru Talip Özdemir, yeme-içme sektörünün büyük bir pazar olduğunu ve insanların bu konuda zayıf noktaları olduğunu belirtiyor. Bu zayıflığın rekabetleri ortaya çıkarttığını anlatan Özdemir, işletmelerin en iyisi olabilmek için trendleri yakından takip etmeleri gerektiğini vurguluyor.

Son yıllarda insanların yeme-içme konusunda daha bilinçli hale gelerek, sağlıklı beslenme trendlerinin yaygınlaştığını anlatan Özdemir, Hilton Istanbul Bomonti Hotel’in de bu doğrultuda yenilikçi sunumlarla misafirlerine hizmet verdiklerini ve sağlıklı beslenme tercihlerine uygun seçenekler sunduklarını söylüyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın