Somer Sivrioğlu: “Süreç büyük işletmeleri oldukça etkiledi, küçük işletmelerin sayısı artacak”

Başarılı şef ve ünlü jüri üyesi Somer Sivrioğlu, koronavirüs salgınının Türk ve Avustralya gastronomisine etkisi hakkında Foodinlife’a özel açıklamalarda bulundu.

Avustralya’da başarıyla yürüttüğü 2 restoranı ve Türkiye’de jüriliğini yaptığı MasterChef programı ile gastronomi sektörünün en başarılı isimlerinden Somer Sivrioğlu, dünyayı etkileyen koronavirüs ve etkileri hakkında, “Avustralya Birleşik Krallığa bağlı olduğu için eyalet sistemiyle yönetiliyor. Bundan dolayı her eyalet kendi kararını alıyor ama federalin de ortak kararları oluyor. Gıda ve marketlerdeki stok konusunda bir sorun yok. Ancak bazı büyük gıda tedarikçileri iflas ettiler. Büyük bir et tedarikçisi bir daha açılmayacağını söyledi. Anason’u kapadık ama Efendy’de çalışanı tutmak için paket servise geçiş sağlayacağız. Burada yemeksepeti.com gibi online yemek servisleri %30-35 oranında yüksek bir komisyon alıyorlar. Restorancılar Birliği olarak bu komisyonu indirmeye çalışıyoruz. Halk burada bizi çok destekliyor. Burada takım tutma gibi restoran tutma vardır. O yüzden müşterilerimiz devam etmeye çalışıyor. Türkiye’de restoranlara biraz daha destek olunabilir diye düşünüyorum” dedi.

Türk mutfağını yurt dışında başarıyla tanıtan ünlü şef Sivrioğlu, virüsün en önemli özelliklerinden birinin yemek üzerinden bulaşması olduğunu ve bu yüzden sağlıklı yemeklere yönelimin arttığı ve artacağını belirtti. Avustralya’da ilk iflas bayrağının et firması olmasından dolayı insanların tahıl tüketimine yöneldiğini ve bunun artacağını düşündüğünü söyledi. Sivrioğlu kriz sonrası için “Bu süreç elbet yavaş yavaş toparlanacaktır ama bizim için çok şanssız oldu. Türkiye için gastronomi yılı seçilmişken böyle bir durum bizi çok üzdü. Büyük firmalar ve gruplar çok büyük zarar gördü. Ve bu yüzden küçük restoranların artacağını düşünüyorum” diyerek beklentilerini söyledi.

İnsanlar yardım etmek için küçük araçlarda çorba dağıtmaya başladıklarını belirten Sivrioğlu, bir şef için en kötü şeyin ziyan olduğunu ve şeflerin ellerindeki stokları ihtiyacı olan kişilere dağıtarak kullanabileceklerini söyledi. Ünlü şef, çalışanlarını kaybetmemek için 13 yıldır ilk defa Efendy restoranında paket servise geçtiğini ancak yeterli olmadığını da belirtti.

Genç şeflere yaptıklarıyla örnek olan Sivrioğlu, öğrencilere mutlaka okumalarını ve kendilerini geliştirmeleri gerektiğini hatırlatarak, “İlk yerel restoranlarda staja başlamaları çok iyi olur. Yabancı ülkelerde önce kendi mutfağının yemeğini yapmalarını isterler. Kendi mutfağından düzgün yemek çıkaramazsan seni ciddiye almazlar. Kendi kökenini bilmeden iyi bir şef olacağına inanmıyorum” sözleriyle eğitimde ve gastronomide yerelliğin önemini belirtti. Sivrioğlu, “Evet çok şey kaybettik ve kaybetmeye devam edeceğiz ama sonrasında tekrardan yeşereceğiz. Yeter ki bir kriz daha vurmasın ve doğru şey yapmayı, toplumu düşünmeyi, saygılı olmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu da geçecektir. Yeter ki yapılması gerekenleri yapıp birbirimize tutunalım” sözleriyle birlik mesajı verdi.

Sosyal Medya'da Paylaşın