Doğa Çitçi: “Son birkaç senedir Türk mutfağına geri dönüş yaşanmaya başladı”

Mutfak Sanatları Merkezi’nde (MSM) ekibiyle birlikte Gaziantep yemeklerini en iyi şekilde tanıtan başarılı şef Doğa Çitçi Gündem Değerlendirmeleri’nde koronavirüsün gastronomi dünyasına etkileri hakkında FoodinLife’a özel açıklamalarda bulundu.

Gaziantep yemeklerini hem Türkiye’ye hem de dünyaya en iyi şekilde tanıtan başarılı şef Doğa Çitçi, koronavirüs krizi hakkında, “1-2 aya belki bu durum düzelir ama bu durumun bir de ekonomik çöküntüsü olacak. Hepsi zincirleme olarak birbirini etkileyecek ve ekonomik sıkıntılar sonra ortaya çıkacak. Uluslararası boyutta bir kriz sonuçta ve bütün dünya yeniden şekillenecek. Biz de sektör olarak yeniden şekilleneceğiz. Belki masa örtüleri gibi parçaları artık kullanmayacağız. Bence yeni bir gastronomi modeli gelişecek. Ve geçiş yapabilen kişiler ayakta kalacak. Çünkü bu kriz bittikten sonra insanlar daha da temkinli olacak. Yeme-içme sektörü olarak daha farklı bakmamız gerekiyor” dedi.

Çitçi, bütün sağlık kriterlerine uyulduğunu ve kendisiyle birlikte ekibinin 15-20 günde bir eğitimler alarak virüs öncesinde de hijyene dikkat ettiklerini vurguladı. Koronavirüs salgınından sonra hijyenin en çok dikkat edilen şeylerden biri olacağını belirten Çitçi, “Daha küçük ve hijyenik yerlerin olacağını düşünüyorum. Büyük yerlerde hijyen olarak daha zorlanılabileceğini düşünüyorum. Belki ana caddede olacak yerler de olmayacak. Ara sokaklarda küçük küçük yerler görebiliriz” dedi.

15 sene önce Gaziantep macerası başlayan Doğa Çitçi, Gaziantep yemeklerini öğrenebilmek için pek çok araştırma yaptığını ve kitap okuduğunu belirtti. Seneler içerisinde Gaziantep yemeklerinde ustalaşan Çitçi, Gaziantep’in Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı Gastronomi Dalı’na girmesiyle, Gaziantep Mutfaklar Koordinatörlüğü’nü yürüterek Gaziantep yemeklerini gelecek nesillere ulaştırabilmek ve dünyaya daha iyi gösterebilmek için çalışmalara başladıklarını belirtti. Çitçi, “Biz sadece Gaziantep mutfağı yapıyoruz ama bunlar milli yemeklerimizdir. Ben sonuçta orada Türk mutfağını tanıtıyorum. Gaziantep birçok teknik ve yöntem içerdiği için herkes çok şaşırıyor. Örneğin yoğurdu pişirdiğimiz zaman insanlar çok şaşırıyor. Bu sadece Gaziantep’te değil Türk mutfağında da vardır. Dünyada Türk gastronomisi daha tanınmıyor çünkü daha yeni kendi cevherimizin farkına vardık. Herkes Fransız mutfağından bir şeyler öğrenmek istiyordu ancak son birkaç senedir Türk mutfağına geri dönüş yaşanmaya başladı. Türk mutfağı tam olarak bilinmiyor ama Gaziantep mutfağı tanınıyor” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın