Sofitel İstanbul Taksim’de gastronomik deneyimi yüksek Fransız esintileri…

Sofitel İstanbul Taksim, Fransız yaşam tarzını İstanbul’un en gözde lokasyonu olan; sanat, kültür ve gastronominin merkezi Taksim Meydanı’na taşıyor. Bir yanda boğaz manzarası bir yanda Taksim meydanı ile misafirlerini adeta büyüleyen oteli ve lezzetlerini Head Chef Şafak Erten’den dinledik.

Tarihi bir dokunun içerisinde Türk ve Fransız kültürünün kusursuz harmanlandığı Sofitel İstanbul Taksim misafirlerine otele ilk girdikleri andan itibaren lüksü hissettiriyor. Marka bünyesinde bulunan The Oven Restaurant ile misafirlerine benzersiz gastronomik deneyimler yaşatırken; şehrin yeme içme kültürüne de farklı bir perspektif sunuyor. Şafak Erten, The Oven’ın, Fransız mutfağı ve Türk mutfağını harmanlamasının yanı sıra “European Brasserie” konsepti ve göz alıcı Boğaz manzarası ile keyifli buluşmalara ev sahipliği yaptığını dile getiriyor.

Dünyanın en köklü markalarında başarılı bir mutfak deneyimi

Yaklaşık 14 yıldır sektörde çalışmalarına devam eden Erten, yurt içinde ve yurt dışında uluslararası birçok markada çok değerli şeflerle çalışma fırsatı yakalıyor ve uluslararası mutfaklarda tecrübe kazanıyor. Dubai Armani Hotel, JW Marriott Hotel Ankara ve Endonezya, Kempinski Hotel Bodrum ve Letonya, D Resort Hotel, Paloma Finesse ise bu markalardan bazıları… Dünyanın en köklü markalarından biri olan Sofitel’in bir parçası olmaktan gurur duyduğunu ifade eden başarılı isim, Head Chef olarak çalışmalarını sürdürüyor.

“Fırın yemeklerimizin sayısını artırdık”

Şafak Erten kış sezonu için menüde lif ve besin değeri yüksek olan kök sebzeleri ön plana çıkarttıklarını ve fırın yemeklerinin sayısını artırdıklarını belirtiyor. Türk yemek kültürünün önemli bir parçası olan ve Türk mutfağına özel farklı soslarla modernize ettikleri fırın yemeklerinin misafirler tarafından en beğenilen ve tercih edilen lezzetler arasında yer aldığını söyleyerek, “8 saat odun ateşinde pişirilmiş Dana Kaburga en çok tercih edilen lezzetlerimizden sadece bir tanesi. Bunun yanı sıra İskenderun’dan getirdiğimiz karideslerle hazırlanan ve ev yapımı hardal sos ile servis ettiğimiz Avokado Karides Salatası da menümüzün favori yemeklerinden” diyor.

“Sürdürülebilir Türk mutfağıyla ilgili bazı projelerim var”

Mevsiminde tüketim, yerel üretime saygı, geleneksel tatların modern dokunuşlarla zenginleştirilmesi, Türk ve dünya mutfağının en iyi seçkileri benzersiz Sofitel İstanbul Taksim mutfağının temelini oluşturuyor. Misafirlere lezzeti en saf haliyle sunmak için her malzemenin özenle seçildiğini ifade eden Erten sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Lezzetlerimiz şefin özel tarifleri ile farklı damak tatlarına hitap ediyor. Öte yandan yapılan araştırmalar gösteriyor ki; iklim değişikliklerine bağlı tarım alanlarının erozyona uğraması önümüzdeki 10 yıl içerisinde yeme alışkanlıklarını kökten değiştirmek durumunda kalacak. Bu noktada sürdürülebilir Türk mutfağı konusunda yapmak istediğim bazı projeler var. Aynı zamanda mesleğe yeni girmiş ve girmek isteyen gençleri destekleyebileceğim platformlar yaratmak bir diğer hayalim.”

Sosyal Medya'da Paylaşın