Sinop’un En İyi Lezzetlerini Türkiye’nin Uzman Şefleri Belirledi

Projeleriyle Türkiye’de örnekle gösterilen Üsküdar Belediyesi ve Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (SİYAD), Sinop’un yöresel lezzetlerinin damga vuracağı bir yarışmaya imza attı. Sinop’un denizin bereketini sofralara getiren lezzetlerinden bin bir çeşit hamur işlerine, nokul, etli hamur, katlama, kaşık çıkartması, zılbıt böreği, hasuda, sırık kebabı ve taktak helvasına kadar 100 çeşit yöresel tat, İstanbul Boğazı’nda Valide Sultan Gemisi’nde düzenlenen organizasyonda yarıştı.

6 farklı kategoride düzenlenen etkinlikte 24 yarışmacının yemekleri, Türkiye’nin uzman şefleri ve dernek yöneticilerinden oluşan jüri tarafından oylandı. Yarışma, yemek şovları, sıra dışı sunumlar ve ikramlarla oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

Jüride kimler var?
Sinop Lezzetleri Yarışması’nın jürisi şu isimlerden oluştu:
• Galip Bayram (Gastronomi Köşe Yazarı/ Diriliş Postası- Türkiye İş Dünyası Dergisi- İttifak Gazetesi)
• Fırat Kaptan (TV Programı Sunucusu, Yönetici Şef, Türes Genel Başkan Yardımcısı, Turasder Başkan Yardımcısı, İskedor Üyesi)
• Sadık Aybaş (Yönetici Şef, Bağ Pastaneleri Koordinatörü, Köymen Süt ve Süt Ürünleri Yöresel Gıda Demo Şefi, İstanbul Aşçılar Derneği Üyesi Jüri Başkanı)
• Ayşem Eker (TRT Türkiye Mutfağı)
• Halis Demir (Yönetici Şef, İstanbul Aşçılar Derneği Üyesi, Toçka Restoran Mutfak Şefi)
• Mehmet Altaş (Yönetici Şef, Polonez Restoranlar Mutfak Koordinatörü- Sinop Gastronomi Kültür Turizm Derneği Başkan Yardımcısı)
• Muzaffer Koşan (Marmara Sanayiciler İş İnsanı Derneği Başkanı)

Üsküdar belediye başkanı Hilmi Türkmen, “Burada muhteşem bir gün yaşıyoruz. İstanbul’un en güzel yerinde İstanbul Boğazı’nda Sinop’un en lezzetli yemekleri yarışacak. İnanılmaz güzel bir atmosfer. Türkiye’nin en güzide şehirlerinden Sinopumuzun yemekleri yapılıp önce jüri şeflerimizle ardından da misafirlerimizle paylaşılacak. Lezzetlerin her bir organik. Hiçbir katkı maddesi yok. Sinop’un yemekleri, lezzetleri sadece mantıdan ibaret değil. Yüzlerce özgün yemek çeşidi var. Birincileri şimdiden tebrik ediyorum. Ama burada kazananlar tüm Sinoplu hanımlardır. Hepsini gönülden tebrik ediyoruz” dedi.

Boğaz turu eşliğinde gerçekleşen yarışma Nokul, Börek, Keşkek, Pilav, Mantı ve Helva 6 kategoride yapıldı. Seçkin şeflerin belirlediği birinciler madalya ile ödüllendirildi.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın