Sınırlarını açan Ukrayna’da Türk yolcular için alınan karantina kararı ne oldu?

Ukrayna, koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkeye giriş yapanlara yönelik 14 gün karantina uygulamasını Türk yolcular için de kaldırdı.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınının yoğunluk gösterdiği alanlara göre ülkeleri ‘kırmızı’ ve ‘yeşil’ alan olarak 2 kategoriye ayırdı. 100 bin kişi başına 40’tan fazla koronavirüs vakasının bulunduğu ülkeler ‘kırmızı alan’ olarak sınıflandırılken, bu listede yer alan 50 ülkeden Ukrayna’ya gelen kişilerin 14 gün zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulmaya devam edileceği belirtildi.

Salgının yayılımının kritik düzeyde olmadığı ‘yeşil alan’ kategorisine dahil edilen Türkiye’den Ukrayna’ya gelen kişilerin 2 hafta boyunca gözlem altında tutulmaları zorunlu olmayacak.

Ukranyan’da sınırlar açıldı

Öte yandan Ukrayna, yabancılar için sınırlarını dünden itibaren yeniden açtı. Ülkeye gelen tüm yabancı ülke vatandaşlarının, koronavirüs (Covid-19) tedavisini kapsayan sağlık sigortası poliçesini ibraz etmeleri gerektiği belirtildi. Türkiye ile Ukrayna arasında tarifeli uçak seferlerinin ve turistik seyahatlerin 1 Temmuz’da başlamasının beklendiği duyurulmuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın