O ülke yurt dışına tatile giden vatandaşlarını geri getirmeyecek!

Hollanda’dan koronavirüsle mücadelede şaşırtan tedbir. Ülke tatil döneminde salgının yeniden nüksetmesi ve artışa geçmesi durumunda yurt dışından vatandaşların ülkeye geri getirilmeyeceğini duyurdu.

Koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart’ta sınırları kapatma kararı olan Hollanda hükümeti, AB sınırları içindeki 16 ülkeyi, zorunlu haller dışında gidilmemesi istenen ülkelerin yer aldığı turuncu listeden çıkardı. Böylece ülkenin, Temmuz ayı başında Avrupa Birliği (AB) sınırları dışındaki ülkelere yönelik seyahat kısıtlamalarının da gevşetmesi bekleniyor.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, aralarında İtalya, Fransa, Bulgaristan ve Almanya’nın da bulunduğu 16 ülke sarı listeye alındı. Bunun anlamı, “halen güvenlik riski var ama gidilebilir” demek. Hükümet, en azından Eylül ayına kadar yurtdışına tatile gidilmemesinden yana.

Ancak isteyen Hollanda vatandaşları, güvenliklerinden kendileri sorumlu olmak koşuluyla, sarı listedeki ülkelere tatile gidebilecek. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, tatil sırasında salgının yeniden başlaması ve yerel otoritelerin tekrar kısıtlamaya gitmesi durumunda, yurtdışındaki tatilcilerin ülkeye geri getirilmeyeceğini açıkladı.

Türkiye ve ABD ‘turuncu listede’ yerini koruyor

Dışişleri Bakanı Stef Blok, bu yıl önceki yıllarda olduğu gibi, kaygısız bir yurt dışı tatilinin mümkün olmayacağını vurgulayarak, “Çünkü salgınla ilgili riskler hala mevcut” dedi.

Hollanda hükümeti, İngiltere, Danimarka ve İsveç’i turuncu listede tuttuğu için, bu ülkelere seyahate zorunlu haller dışında izin verilmiyor. Türkiye ve ABD de turuncu listede yer alıyor.

Hollanda, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bu ülkelere gidenlere, dönüşte 15 gün zorunlu karantina uygulayacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın