Seyahat kısıtlamalarına dair diplomatik çalışmalar o ülke arasında hız kesmeden devam ediyor!

Türkiye ve Almanya arasında seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasına dair görüşmeler devam ediyor.

Almanya geçtiğimiz günlerde Avrupa ülkelerine seyahat kısıtlamalarını 15 Haziran tarihi itibariyle kaldıracağını açıklamıştı. Türkiye için de istisnai bir karar vermesini bekleyen Türk yetkilileri ve Almanya arasında diplomatik görüşmeler hız kesmeden devam ediyor. Konuyla ilgili en Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Alman Şansölye Angela Merkel arasında dün video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleşti.

Yapılan görüşmede; Libya, Doğu Akdeniz, koronavirüs salgını ve Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının kaldırılması konusu ele alındı.

Almanya Federal Hükümet Basın Enformasyon Dairesi tarafından görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, görüşmede Doğu Akdeniz’deki durum ve Libya’daki gelişmeler üzerinde yoğunlaşıldığı bildirildi.

İki liderin Libya konusunda Birleşmiş Milletler’in (BM) ülkedeki çatışmaya yönelik siyasi bir çözüm bulma sürecinin güçlendirilmesi gerektiği konusunda anlaştığı belirtildi. Erdoğan ve Merkel’in ayrıca iki ülkedeki yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınındaki son durumu ve Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının kaldırılması konusunu ele aldıkları ifade edildi.

Alman turistlere karantina zorunluluğu

Almanya AB ülkeleri dışındaki ülkelere seyahat uyarısı kararını 15 Haziran’dan itibaren kaldırdı. Ancak Türkiye konusunda bir istisna getirilmedi. Almanya’nın seyahat uyarısı nedeniyle turistler Türkiye’ye gelirse dönüşte 14 gün karantinaya girmeleri gerekiyor ve seyahat sigortasından da yararlanamıyor. Bu nedenlerle Alman turistler rotayı seyahat uyarısı olmayan ülkelere çevirmişken, Türkiye’de uyarının kalkmasını bekleyen ve buna göre hazırlık yapan seyahat acentaları zorlukla karşılaştı.

Sosyal Medya'da Paylaşın