Satışları düştü: “Daha çok peynir yiyin” kampanyası başladı

Fransa’da sokağa çıkma kısıtlamalarıyla beraber ilginç bir kampanya başladı. “Daha çok peynir yiyin…”

Fransa’da salgın döneminde halkın temel gıda ürünlerine yönelip, ülkenin gastronomi kültürünün en önemli unsurlarından biri olan yöresel peynirleri tercih etmeyince sosyal medyada “Daha çok peynir yiyin” kampanyası başladı.

Ülkede, sokağa çıkma kısıtlamaları sekiz hafta sürdü ve restoranların, okul kantinlerinin, cafe’lerin ve bazı pazarlar ile süpermarketlerin kapalı olması nedeniyle on binlerce litre süt ve 2 bin ton peynirin çöpe gidebileceği belirtiliyor.

Halkın daha kısıtlı bütçelerle yaşamaya başlaması, marketlerde peynirlere yönelmemesi sonucu Fransa ulusal süt ürünleri derneklerinden oluşan konseyin başkanı Michel Lacoste yaptığı açıklamada, “Tüketiciler kriz döneminde peynir yeme zevklerini kaybetti” dedi.

Guardian’ın haberine göre; Fransa’nın meşhur reblochon, Saint-nectaire, munster, brie de meaux, roquefort ve blue d’auvergne peynirlerinin satışları yüzde 60 düştü. Bu da yaklaşık 157 milyon Euro’luk kayıp demek.

Peynir çeşitlerinin yaklaşık yüzde 80’i sekiz haftadan uzun süre muhafaza edilemiyor.

Fransa gastronomisinin önemli bir unsuru olan peynirlerin yeniden tüketilmesi için sosyal medyada kampanya başlatanlar ‘Fromage’ (peynir) ve ‘Agissons’ (harekete geçelim) ifadelerinin birleşiminden oluşan #fromagissons etiketi kullanıyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın