Sağlık uzmanları da konuştu: AVM’lerin açılış tarihine ilişkin tartışmalar sürüyor

Mart’ın ikinci haftasından bu yana kapalı olan AVM’lerin ne zaman açılacağı merak konusu. Açılış tarihiyle ilgili son zamanlarda çıkan haberler tartışma yaratırken, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Sarp Üner konuyla ilgili açıklama yaptı. Üner AVM’lerin açılmasıyla ilgili olarak, “Henüz erken’’ dedi.

AVM’lerin açılış tarihi için Bilim Kurulu’nun kararı bekleniyor. Kiracılar ile AVM yönetimleri arasındaki tartışma sürerken Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Sarp Üner yaptığı açıklamada, “AVM’leri mayıs ayında açmak ve salgın mücadelesini gevşetmek için henüz erken’’ dedi.

AVM’lerin açılış tarihine ilişkin tartışma başladı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alpay Azap, AVM’lerin mayıs ayında açılması konusunda, “Bu durum il bazında değerlendirilmeli ve halk sağlığı uzmanlarının görüşü alınmalı” ifadelerini kullanırken, halk sağlığı uzmanlarından ise “Henüz çok erken” yanıtı geldi.

Sözcü’de yer alan habere göre; Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Sarp Üner, “Normal hayata dönmenin, kademeli biçimde yapılması zorunludur. Bunun için de bazı bilimsel kıstaslar gerekir. AVM’leri mayıs ayında açmak ve salgın mücadelesini gevşetmek için henüz erken” dedi.

Üner, normal hayata dönme konusunda, test sayısını arttırmak, temaslı hastaları izlemek, hasta tedavisine devam etmek ve toplumun gereksinimlerini tedarik etmek gerektiğini vurguladı.

Normalleşme için en önemli kıstasın, vaka ve ölüm sayılarında son 14 günde azalma görülmesi olduğunu dile getiren Sarp Üner, “Bizde test sayısı artmıyor, azalıyor. Günlük hasta ve ölüm sayıları bir haftadır azalıyor. Daha önce de günlük vaka sayılarında 3-4 günlük düşüşler görülmüştü. Henüz azalıyor demek için erken” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medya'da Paylaşın