Sadece üç malzemeyle evde taze makarna!

Hiç tanımadığımız bir virüsün öğrettikleri ve öğrendiklerimizle yaşayacağız bir süre. Önce sokaklardan çekildik sonra evlerde neler yapabilirizi düşündük.

Koşuşturmayla geçen hayatlarımızda epeydir dinlemediğimiz kendimizle baş başa kalırken; kimimiz yeni uğraşlar edindik kimimiz ise mutfaklarda harikalar yaratmaya başladık. Daha önce deneyimlemediğimiz tariflerle haşır neşir olurken, sosyal medyada şeflerden gelecek tarifleri hep merakla bekledik. Unlu mamuller ise herhalde son dönemde en çok tükettiğimiz ürünlerden oldu. Ekmekler, nefis pizzalar, pideler derken sıra geldi makarnaya… Sevmeyeni yoktur makarnanın. Şu an enfes soslarla usta ellerden çıkma makarnalara uzak kalsak da sadece üç malzemeyle evde bu lezzeti yapmak mümkün.

Malzemeler:

3 çay bardağı un

1 çay kaşığı tuz

3 adet yumurta

Yapılışı:

Unu yoğurma kabına aktarılıp tuz eklenir ve ortası havuz gibi açılır. Yumurtalar bu boşluğa kırılıp elle karıştırılır. Ardından unları kenardan içeri doğru toplaya toplaya hamur yoğrulmaya başlanır. Mantı hamuru gibi sert ve pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar yoğurulur. Hamur kıvamını bulunca streç filme sarılıp yarım saat kadar dinlendirilir. Dinlenen hamur bezelere ayrılıp varsa makarna açma makinesiyle yoksa merdaneyle incecik açılır. Hamur kesme rulosuyla ya da keskin bir bıçakla dilenen şekilde kesilir. Kaynamış bol suda birkaç dakika haşlanıp sosla buluşturulur ve servis edilir.

Afiyet olsun…

 

Sosyal Medya'da Paylaşın