Sağlık turizmi için gelen turiste 7 gün hastane şartı geldi!

Sağlık Bakanlığı Türkiye’ye tedaviye gelen turistler için yeni bir karar aldı. Bundan sonra tedavi için Türkiye’ye gelen turist Türkiye’de daha fazla kalmak isterse 7 gün hastanede yatacak.

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar göre tedavi için Türkiye’ye gelen turist Türkiye’de daha fazla kalmak isterse 7 gün hastanede yatacak. 7 günden önce ülkesine dönmek isteyene de sınıra kadar eşlik edilecek.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre; Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye gelecek hastaların COVID-19 testlerinin sınırda ya da havaalanlarında değil, hastanelerde yapılması talimatı verdi. Sağlık Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgede şu ayrıntılara yer verildi:

– Hasta ve refakatçilerine ücreti mukabili tedavi göreceği hastanede COVID-19 PCR testi yapılacak veya PCR testi için numune alınacak.

– Kişiye, 7 günden önce ülkesine dönmek istemesi durumunda, PCR testi yapılacak. Negatif ise derhal hastane gözetiminde sınıra kadar uğurlanarak yolcu edilecek.

– Kişi Türkiye’de kalmak isterse hastanede tedavisi erken bitse bile en az 7 gün bekleyecek. 7 günü tamamladığında, PCR testi yapılacak. Negatif ise taburcu edilebilecek. Türkiye’de hastane dışında turist olarak konaklayabilecek.

– 14 günü tamamlaması durumunda COVID belirtisi yok ise test yapmaya gerek duymadan taburcu edilebilecek ve Türkiye’de turist olarak konaklayabilecek.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın