Ege’de turist sayısında geçen yıla oranla ciddi azalma görüldü!

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) mayıs ayı yönetim raporu, koronavirüs salgınının turizm sektörüne olumsuz etkisini ortaya koydu.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) raporuna göre, İzmir’e 2020’nin beşinci ayında gelen toplam ziyaretçi sayısı 2019’a göre yüzde 99.19 geriledi. Yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 99.97, vatandaş ziyaretçi sayısında yüzde 97.68 azalma görüldü.

İzmir’e 2020 Ocak-Mayıs döneminde gelen ziyaretçi sayısı ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57.98 azaldı. İzmir’e yılın ilk beş ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 70.95 azalırken vatandaş ziyaretçi sayısında yüzde 43.02 azalma oldu.

“Borçlarımız katlanarak artıyor”

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler şu açıklamalarda bulundu:

“Ne dünya ne biz daha önce böyle bir durumu yaşamadık. Ne gelen var ne giden. Bir çay faturası bile kesmeden aylar geçirdiğimiz bu evrede borçlarımız katlanarak artıyor. Pandemi sürecinde en ağır bedeli de biz turizmciler ödedik, ödemeye de devam ediyoruz. Yaramız çok büyük. Bu merhemler yeterli değil, yaramızı tedavi etmiyor. Durumumuzu iyileştirecek, ıslah edecek, direncimizi artıracak destekler bekliyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın