Güvenli olmadığı ve yüzde 50 kapasiteyle kâr elde edilemeyeceği gerekçesiyle o restoranlar kapılarını açmıyor

FILE PHOTO: A poster is pictured at a Waffle House, one of few corporate restaurant chain reopened for in-house dining after a shutdown to prevent the spread of the coronavirus disease (COVID-19) in Madison, Georgia, U.S., April 27, 2020. REUTERS/Maranie Staab/File Photo

Koronavirüs salgınından oldukça etkilenen ABD’de çok konuşulan normalleşme sürecine yavaş yavaş geçiyor. Ekonomiyi canlandırma konularının da bir süredir tartışma konusu olduğu ülkede, Georgia eyaletinde bazı restoranlar izin verilmesine rağmen “güvenli olmadığı” gerekçesiyle kapalı kalmaya devam edeceklerini açıkladı. Bir restoran sahibi, yüzde 50 kapasiteyle çalışma şartını da içeren mevcut sınırlamalarla yeniden açılışın kârlı olmadığını belirtti.

ABD’nin Georgia eyaletinde 120 restoran, eyalet yönetiminin 26 Nisan’dan itibaren izin vermesine rağmen “güvenli olmadığı” gerekçesiyle yemek salonlarını açmadı. Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da restoranlarının yemek salonlarını açmayan kişiler ortak bir açıklama yaptı ve “Çalışanlarımız, misafirlerimiz, toplumumuz ve sektörümüz için en iyisinin bu zamanda yemek salonlarının kapalı olması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Business Insider’ın haberine göre, bir inisiyatif kurarak bir araya gelen söz konusu restoranların sahipleri ve şefler arasında, ödüllü şefler ve Castellucci Hospitality Group CEO’su Fred Castellucci de bulunuyor.

Eyalette bazı zincir restoranlar da yemek salonlarını bu hafta açtı. Castellucci, Business Insider’a gönderdiği e-posta’da, kararlarının halk sağlığı yetkililerinden edindikleri verilere dayandığını belirtti. Vaka sayısının düşmesi durumunda kararlarını yeniden gözden geçireceklerini belirten Castellucci, bu durumda yeniden açılış planını uygulayabileceklerini söyledi.

Kâr elde edilemiyor

Rezervasyon uygulaması Seated’nın kurucularından olan ve eyalette restoranların yeniden açılması öncesinde hazırlanan yeni sağlık ve güvenlik yönergesinin hazırlanmasına yardımcı olan Bo Peabody, bu şartlarda açılan bir restoranın kâr elde edemeyeceğini, kendisinin de restoranı yakın zamanda açmayı planlamadığını söyledi.

Söz konusu yönergede, restoranların yüzde 50 kapasiteyle çalışması isteniyor.

Vaka sayılarında artış

Öte yandan, 1 Mayıs Cuma günü Georgia eyaletinde bin yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve toplam vaka sayısı 27 bin  123’e yükseldi. Ölü sayısı da 33 artışa 1140 oldu. Salgının merkezi konumundaki ABD’de vaka sayısı 1 milyon 100 bini, ölü sayısı 65 bini aşmış durumda.

Sosyal Medya'da Paylaşın