Davayı kazandı, o AVM kapılarını açıyor!

Koronavirüs sebebiyle uzun bir süre çalışmalarını durduran Almanya’da 800 metrekarenin altındaki işletmeler açılmıştı. Bunun üzerine Almanya’nın ünlü AVM zinciri KaDeWe’yi işleten Avusturyalı şirket devlete dava açtı. Mahkeme AVM’lerdeki işletmelerin bölüm bölüm sayılması gerektiğine hükmederek her bir alışveriş merkezi mağazasını ayrı bir ticari birim olarak değerlendirdi ve AVM’nin açılmasına karar verdi. Karar diğer alışveriş merkezleri için de emsal olacak.

Almanya’nın başkenti Berlin’in sembollerinden olan, Avrupa’nın ikinci büyük alışveriş merkezi KaDeWe, koronavirüs kısıtlamalarına karşı Almanya devletine açtığı davayı kazandı.

Tüm dükkanların açılmasına onay çıktı

KaDeWe’yi işleten Avusturyalı Signa Holding, Berlin Eyalet Mahkemesi’ne ‘alışveriş merkezlerine korona kısıtlaması’ kararını taşıdı. 800 metrekareye kadar olan iş yerlerinin açılmasına izin verilmişti.

Mahkeme kararında alışveriş merkezinin tek bir ‘işyeri değil’, onlarca farklı büyüklükteki bağımsız iş yerlerinden oluştuğu hükme bağlandı. Böylece, alışveriş merkezleri içindeki tüm dükkanların açılmasına da onay çıktı. Mahkeme, “800 metrekarelik yerlerin açılması kararı, alışveriş merkezinin içinde bulunan iş yerleri için olumsuz sonuç doğuramaz”kararını verdi.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre; bu kararla, Almanya’da dev alışveriş merkezlerinin açılmasının önünde engel kalmadı. Salı günü KaDeWe’nin açılması bekleniyor. Bunu Almanya’daki diğer alışveriş merkezleri de takip edecek.

1907 yapımı olan Berlin’deki tarihi KaDeWe binası, özellikle ikinci dünya savaşından sonra Berlinlilerin temel ihtiyaçlarını satın aldıkları yer olmuştu. Doğu Almanya ayrılınca da, kapitalist batının sosyalist Doğu’yu kıskandırma, ‘Bakın bizde istediğiniz her şeyi satın alabiliyorsunuz’ imajı veren sembolü haline gelmişti.

60 bin metrekarelik alışveriş alanı ile bir dev olan KaDeWe’de, lüks mallar satıyor ve oldukça pahalı. Buna rağmen alan her gün tıklım tıklım. Ayakta kahve içecek yer bile zor bulunuyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın