“RATIONAL ısı ve zaman kontrolü ile aynı kalitede ürünler elde etmemizi sağlıyor”

Para Gastroteka, alışılmışın dışında sunduğu konsepti ile yaklaşık dört ay önce kapılarını açtı. Uzak Doğu dokunuşlarıyla modern Avrupa mutfağını birleştiren mekân, yeniliği ve sürdürülebilirliği kendine misyon ediniyor. 

Para Gastroteka, konsepti ile Başkent’e aşina olmadığı bir anlayış getiriyor. Mekân her köşesinde bir ayrıntı barındıran dekorasyonu ve lezzetleriyle daha şimdiden dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Tolgar Mireli saat 19.00’a kadar bistro tarzı bir menü sunduklarını belirterek, “Akşam saatlerinde ise fine-dining menümüzle hizmet veriyoruz. Ankara’ya fine-dining kültürünü kazandırmayı hedefliyoruz. Amacım yıllardır edindiğim tecrübelerimi misafirlerle paylaşmak ve aktarmak” diyor. 

“Crew Grup kurucusu Selçuk Türköz ile Para’da güçlerimizi birleştirdik” 

Para Gastroteka’nın menüsü klasik Fransız pişirme tekniklerinin uygulandığı, Uzak Doğu dokunuşlarıyla modern Avrupa mutfağı. Para ile yollarının nasıl kesiştiğine de değinen Mireli, “Crew Grup kurucusu Selçuk Türköz ile birlikte iş yapmak planımız hep vardı. Kendisinin Ankara’nın en başarılı yemek trendsetter’ı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Türköz, Ankara’daki farklı konseptli yaratıcı ve başarılı yemek öncülerinden. Hatta, Crew Grup bünyesindeki zincir markası Timboo, Ankara’ya sığmadı, İstanbul’a da sıçradı. Selçuk Abi, benim hayallerimi yakından bilen ve her zaman yanımda olan biri. Bu şekilde bir iş birliğiyle güçlerimizi birleştirdik. Şu anda Para’da Gastroteka’da Partner Chef’im” diyor. 

“Yemek pişirmeyi sanat olarak gören aşçılar yetişmeli” 

Tolgar Mireli’nin mutfakta en önemli motivasyonu ve prensibi; uyumlu ama bir o kadar da disiplinli, çalışkan, özverili bir aile havası içinde işini yürüten bir ekiple çalışmak. “Her sunulan yemek imza niteliğinde olmalı” diyen Tolgar Mireli sözlerine şöyle devam ediyor: “Her katıldığım konferansta katılımcılara ya da okulda öğrencilerime de sık sık belirttiğim gibi; reçete aşçısı değil, yaratıcılığı ön planda tutan, yemek pişirmeyi sanat olarak gören aşçılar yetişmeli.” 

“RATIONAL zaman konusunda büyük ölçüde tasarruf sağlıyor” 

Tolgar Mireli ilk olarak RATIONAL ile 19 yaşında tanışıyor. Almanya’da gastronomi eğitimi sırasında tanıştığı fırın bugün adeta kendisi için mutfağın vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor ve ekliyor: “RATIONAL fırınları profesyonel, mutfaklarda kullanım alanlarında sağladığı konfor bizler tarafından vazgeçilmez bir hale geliyor. Mutfaktaki en büyük sıkıntımız olan zaman kavramını büyük ölçüde azaltıyor. Öte yandan kuru ısı ile buharın tek bir fırında kombinasyonu, ürünleri pişirmede bizi istediğimiz sonuçlara ulaştırıyor.” 

“RATIONAL’in teknolojik donanımı ile ürünleri her yerden kontrol edebiliyorum”

RATIONAL’in ürün pişirmede aynı standarda sahip olmasının altını çizen Tolgar Mireli sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Biz şefler için ürün standardının her zaman aynı olması, misafirlerimizin her gelişinde aynı kalitede ürünler ile buluşması çok önemli. Çoğunluk olarak pişirmede kullandığım breze yönteminde, RATIONAL fırın ısı ve zaman kontrolü ile her zaman aynı kalitede ürün elde etmemizi sağlıyor. Bunun yanı sıra teknolojik donanımı ConnectedCooking internet platformu ile istediğim her yerden ürünü kontrol altında tutmamı ve hafızada kullandığı pişirme teknikleri ile hata oranını en aza indirip standartlarımızı korumamıza olanak veriyor.” 

Sosyal Medya'da Paylaşın