Petek Turşuları lezzet ve görsellikten ödün vermiyor

31 yıldır Beyoğlu Balık Çarşısı’nda tek şubeyle faaliyet gösteren Petek Turşuları, yöresinden tedarik ettiği sebze ve meyveleriyle Bursa Orhangazi’de üretim yapıyor. ‘Lezzet, hijyen ve kaliteli hammadde’ çatısı altına inşa edilen markanın sahiplerinden Kadir Arı, “Amacımız çizgimizi bozmadan, kalite ve lezzetimizden ödün vermeden, yeniliklere açık olarak üretime devam etmek” diyor.

Beyoğlu Balık Çarşısı’nın en köklü dükkânlarından biri olan Petek Turşuları, 4 erkek kardeşten oluşan bir aile şirketi. Kapısından içeri girdiğinizde görselliği ve kokusu ile sizi büyüleyen turşuların lezzetini içinizde hissedebiliyorsunuz. 1989 yılında kurulan ve üretim yeri Bursa Orhangazi olan markanın şirket unvanı ise Arıoğulları.

“Turşuda sınır yok”

Arı ailesi işlerini büyük bir tutku ve emekle yapıyor. Yaz olduğunda Bursa’daki üretim yerlerine gidiyor, kış olduğunda ise dükkânın başına geliyor. Kardeşlerden Kadir Arı, turşuda sınır olmadığını,  kozalaktan üzüme, karpuzdan mandalinaya kadar her türlü sebze ve meyvenin turşusunun yapılabildiğini vurguluyor ve şöyle devam ediyor: “Esas olan tabii ki klasik turşulardır. Ancak farklı tatlar denemek isteyen müşterilerimiz oluyor. Biz de onlar için turşuya yakışan lezzetleri üretmeye devam ediyoruz.”

“Her sebzenin belli bir şehri var”

Türkiye’nin dört bir yanından en iyi sebze ve meyveyi tedarik ettiklerini ifade eden Arı, “Hangi sebze ve meyve nerede iyiyse oradan getirtiyoruz. Bursa’dan, Balıkesir’den, İzmir’den, Afyon’dan yani Türkiye’nin birçok şehrinden en iyi olan ürünü tedarik etmeye çalışıyoruz. Ama üretim yerimiz Bursa Orhangazi. Civar köylerden toplattığımız asma yaprağını da Manisa Alaşehir’de kendimiz üretiyoruz.  Pancarımız Afyon’dan geliyor. Toprak yapısından dolayı şeker oranı yüksek olduğu için turşusu da çok lezzetli oluyor. Ayrıca kapari meyvesi de turşu çeşitlerimizden biri” açıklamasında bulunuyor.

Petek Turşuları’nda yine köylerinden tedarik ettikleri zeytin çeşitleri de bulunuyor. Siyah zeytinden kırma, turşulu, portakal ve limon kabuklu, bademli, sarımsak dolgulu zeytine kadar envai çeşit zeytinin yanı sıra nar ekşisi ve zeytinyağı da müdavimlerine sunuluyor.

“Hijyen ve hammadde çok önemli”

Hijyen ve kaliteli hammadde Arıoğulları’nın olmazsa olmazı. Kalite ve lezzeti bozmamak için gayret gösterdiklerine dikkat çeken Arı, “Bizim işimiz hassas bir iş; sürekli ilgi istiyor. Eğer devamlı başında durup o ilgiyi göstermezseniz turşunun lezzetini muhafaza edemezsiniz. Çok uzaklardan sadece turşu almak için bize gelen müşterimiz var. Biz de kendimizi sorumlu hissediyor, bu güveni sarsmamak için elimizden geldiğince titiz davranıyoruz” diyor.

Kalite ve lezzetten ödün vermeden butik üretim

Petek Turşuları’nda artık 2. kuşak işi devralıyor. Butik olarak ilerlediklerinin altını çizen Kadir Arı, “Bizim için önemli olan bu lezzeti ve kaliteyi bozmamak.  Büyümek istediğinizde ipin ucu kaçıyor.Yaptığımız el emeği olduğu için önemli olan burayı geliştirmek, müdavimlerini artırmak. Bu yüzden tek dükkan yani butik olarak devam ettik. Üretimin sonu yok. Ne kadar büyük üretim yaparsan o kadar risk alırsınız. Biz sezonluk üretim yapıyoruz yani üretim miktarımız belli” diyerek sözlerine son veriyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın