Para Gastroteka Chef & Partner Tolgar Mireli: “Lezzet ve hijyen bu süreçte üzerinde durulması gereken en elzem ikili”

Restoranlar 1 Haziran’da kapılarını açıyor. Peki bundan sonra insanların sosyalleşme alanlarından biri olan restoranlarda hangi değişiklikleri göreceğiz. Para Gastroteka Chef & Partner Tolgar Mireli hazırladığımız pandemi dosyamızda FoodinLife’a açıklamalarda bulundu.

Başarılı şef Tolgar Mireli, hayatın normale dönmesi, yeni alışkanlıkları beraberinde getireceğini vurguluyor. İşletmelerin bu alışkanlıkları iyi gözlemlemesi ve alınacak aksiyonları sıkı tutması gerektiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulunuyor:

“Hijyen ve temizlik, steril edilmiş araç gereçler bu süreçte ön plana çıkacak. Artık insanların lezzet, kalite, dekorasyon kadar hijyende de belli bir standart arayacakları yeni bir düzen başlamaktadır.  Hatta en çok buna buna dikkat ederek tercih ve önceliklerini belirleyeceklerini söylemek pek yanlış olmaz. İşletmelerin en çok dikkat etmesi gerektiği ve önlemlerini artırması gerektiği nokta da tam da bu hususlardır. Yeni normal dediğimiz bu süreçte lezzet ve hijyen üstünde durulması gereken en elzem ikili. İşletmelerin tüm bu önlemler çerçevesinde karşı karşıya kalacakları yüksek maliyetler kaçınılmazdır. Ancak, menüdeki seçenekler de daralttırılarak iyi ve lezzetli yemeklerle kazanç sağlanması da seçenekler arasındadır. Belki de az yapmak ama lezzetli ve hijyeni standart haline getirmek en öncelikli kıstas haline gelecektir. Hijyen konusunda ciddi anlamda personellere sık aralıklarla eğitimler verilmelidir ki bu düzen alışkanlık ve standart haline getirilebilsin. Bir diğer durum, hijyenik açıdan menüler, hesap sümenleri, ödeme kanalları değişmesidir. QR ödeme, elektronik menü, tek kullanımlık menü ya da yıkanabilir menü vs. bu tür kanallara yatırım yapılabilir. Bunların yanı sıra hızlı sipariş paket servisi daha çok tercih edilmeye başlayacaktır. Burada da yemeği hijyenik paketleme ile hızlı ve sıcak getiren restoranlar tercih edilecektir. Bir diğer yandan servis personeline ihtiyaç azabilir, insanlar kalabalık istemeyeceklerdir, mekandaki kalabalığı personel de etkileyecektir. Mutfaktaki personel sayısında da düşüşler olabilir, mutfak içi sosyal mesafe kuralları da büyük önem taşımaktadır. Ayrıca işletmede tüm personel için ateş ölçer kayıt sistemi organize edilmeli ve sıkı disiplinle uygulanarak, takibi sağlanmalıdır. Tüm bu sıkıntılı süreç bizi yeni normal şartları ile tanıştırıyor. En kısa süre de eski normale kavuşmak, eski düzenimize dönmemiz için önemleri ayrıntılı uygulamalı ve sıkı tutmalıyız. Şüphesizdir ki, ailemize, sevdiklerimize, çevremize zarar gelmeden bu süreci atlatmak hepimizin en öncelikli temennisidir.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın