Orijinal Reçeteleriyle İtalyan Tatlıların Adresi: Chocca

Chocca, İtalya’nın çok sevilen tatlılarını orijinal reçeteleriyle sunmasının yanı sıra delizie al limone di amalfi, birramisu, cannoli gibi İtalya’nın Türkiye’de çok da bilinmeyen tatlılarını da konuklarına deneme olanağı sağlıyor. Özenli malzeme seçimi ve günlük hazırlanan mascarpone ve ricotta peynirinin lezzetiyle öne çıkan bu mekanda orijinal churros da deneyimleyebilirsiniz.

Moda’da hizmet sunan Chocca, titizlikle hazırlanan menüsüyle hem yeni lezzetler denemeyi sevenlerin hem de İtalya’nın tatlı kültürünü öğrenmek isteyenlerin uğrak mekanı. Yaklaşık altı yıl önce Yeşim ve Özgür İshakoğlu tarafından açılan mekan o dönemlerde churros’u da İstanbul’a tanıtmasıyla biliniyor. İtalyan tatlılarının başrolde olduğu bu mekanın konsepti İshakoğlu çiftinin 10 yıl yaşadığı İtalya’da özenle seçtikleri reçetelerle oluşturulmuş.

Chocca yaklaşık üç yıldır kuruluş ilkelerine saygı duyarak ama farklı işletmeciler tarafından hizmet vermeye devam ediyor. Böylece hem eski müdavimlerini memnun etmeyi başarıyor hem de menüye eklenen yeni lezzetleri ve malzeme kalitesiyle iddiasını sürdürüyor. Üç yıldır ortağıyla birlikte sürdürülebilir bir başarı elde ettiklerini söyleyen İşletme Ortağı Cem Yücel İmal, süreci şu sözlerle anlatıyor: “Süregelen bir kalitenin aynı çizgide devam etmesini sağlarken bu üç yıllık süreçte menüye giren tatlıların da beğenilmesi sonucunda yavaş yavaş piştiğimizi söyleyebilirim. Sürekli okuyor, araştırıyor ve deniyoruz. Ve tüm bunları yaparken İtalya’nın orijinalliğinden uzaklaşmamaya çalışıyoruz. Her gün kendimize yeni bir şeyler katıyoruz. Çünkü sadece doğru reçeteyle olmuyor. Pastacılık alanında teknik çok önemli. Dolayısıyla bu alana hakim olmak gerekiyor. Tüm bu ögelerle birlikte bizim hedefimiz Chocca markasıyla kalıcı olmak” diyor. Spesifik olarak İtalyan tatlılarının sunulduğu bu mekanda tek istisna churros. Bunun nedeni de Yeşim ve Özgür İshakoğlu’nun bu tatlıyı çok sevmesi nedeniyle menüye koymaları. Uzun yıllardır çok sevilen ve artık mekanla bütünleşen bu İspanyol tatlısı, menüdeki tek istisna olarak yer almaya devam ediyor. Haftanın yedi günü hizmet veren bu mekan küçük metrekarede canlı ve sıcak dekorasyon ögelerine sahip.

Kaliteli malzemelerle günlük üretim
Chocca’nın en önemli lezzet sırrı haftanın yedi günü aralıksız üretimin gerçekleştiği mutfağında saklı. İtalyan tatlılarının büyük bir çoğunluğunun içerisinde bulunan mascarpone ve ricotta peyniri el yapımı olarak üretiliyor. Çok büyük emek ve zaman gerektiren bu üretimin yanı sıra kullanılan diğer malzemelerde üst kalite tercih ediliyor. Akçaağaç şurubu ve vanilya özütleri Kanada’dan geliyor. Çikolata olarak İspanyol çikolatası kullanılıyor. Menüde uzun yıllardır tanıdığımız ve sevdiğimiz İtalyan tatlılarından olan tiramisu ve panna cotta çok seviliyor. Ancak yeni tatlara açık herkesi memnun edecek ve etrafta çok rastlamadığımız İtalyan tatlıları da Chocca’da bir o kadar beğeniliyor. Bunlardan biri Amalfi’ye özgü bir tatlı olan delizie al limonelimoncello likörü ile hazırlanıyor. Diğer lezzetli seçenek olan ve İtalya’da bile az bilinen birramisunun hikayesini Cem İmal, şöyle anlatıyor: “Normalde İtalyanlar tiramisuyu Marsala şarabıyla ya da romla yapıyorlar. Birramisu ise birayla hazırlanan versiyonu. Çoğu İtalyanın bile çok bilmediği bir tatlı. Genellikle İtalya’nın kuzeyinde Octoberfest dönemlerinde hazırlanıyor. Biz Chocca’da ise Perşembe ve Pazar günleri arasında hazırlıyoruz.

Chocca’nın favorilerinden cannoli
Sicilya’nın özel tatlarından olan cannoli Chocca’da favori lezzetler, arasında yer alıyor. Hamurun hazırlanma süreciyle başlayan yapım aşaması ardından ince bir şekilde açılması ve boş metal silindirlere sarılarak kızartılması süreciyle devam ediyor. Buraya kadar neredeyse iki saatlik zahmetli bir süreç yaşanıyor. Ardından bir gün öncesinden hazırlanan ricotta peyniri krema haline getiriliyor ve pişip soğuyan hamurun içerisine dolduruluyor. Son olarak ise file badem, fındık ve rende çikolata gibi lezzetlerle servis ediliyor. Bu tatlıyla ilgili farklı projeler üzerinde de çalıştıklarını söyleyen İmal, “İnsanlar artık cannoli denemek için Chocca’ya geliyor. Tatlıya gösterilen ilgiden ve lezzetinin beğenilmesinden dolayı çok memnunuz” diyor. Tatlının en keyifli eşlikçilerinden kahve de Chocca’da özenli bir şekilde seçilmiş. Kahveyi Coffee Department’tan temin ettiklerini söyleyen İmal, “İyi bir tatlının yanında iyi bir espressonun olması gerektiğini düşündüğümüz için ilk yatırımlarımızdan biri profesyonel kahve makineleri oldu. Ve artık sadece kahve içmek için gelen konuklarımız da var” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın