O seyahat devi 22 bin çalışanını işten çıkarıyor!

Koronavirüs salgınının havacılık sektörüne tahribatı ağır oldu. Lutfhansa koronavirüs salgınının pazarın daralmasına yol açtığını belirterek 22 bin çalışanının işten çıkartılabileceğini açıkladı.

Lufthansa yöneticileri talepte normalleşme sürecine dönüşün birkaç sene sürebileceğini ifade etti. Sendika temsilcileri ile görüşen marka, yeniden yapılanmanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

135 bin çalışanı, toplamda 763 uçağı olan Lufthansa’nın filodaki 100 uçağının yerde kalması kadrolu 22 bin kişinin işini tehlikeye soktu. Yöneticilerin açıklamalarının gerçekleşmesi halinde kadronun yüzde 16 olarak daralabileceği ön görülüyor.

Almanya’da havacılık sektöründe işsizliğin önüne geçebilmek için ek destek paketleri veya tıpkı Türkiye’de olduğu gibi kısa çalışma ödeneğinin devreye alınması da konuşuluyor.

Öte yandan Almanya’da sendikalar bu yapılan açıklamalara karşı tepkili. Pilot maaşlarının yüzde 40 civarında azaltılması sendika tarafında makul karşılanırken düşük maaşı olan personelin işten çıkarılmasına ise karşı çıkıyor. Bilindiği üzere Lufthansa 1 Haziran’da devletin hazırladığı 9 milyar dolarlık destek paketini kabul etmişti.

Sosyal Medya'da Paylaşın