Midpoint Kurucu Ortağı Ayhan Çarıkçılar: “Misafirlerimiz için her türlü güvenilir ortamı sağladık”

Koronavirüs salgınının görülmesiyle beraber krizden oldukça etkilenen restoranlar yarın açılıyor. Peki bundan sonra markalar nasıl bir yol izleyecek? Hazırladığımız Pandemi Dosyası için FoodinLife’a açıklamalarda bulunan Midpoint Kurucu Ortağı Ayhan Çarıkçılar, “Kısa Çalışma Ödeneği’nin Eylül sonuna kadar devam ettirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Küresel olarak yaşanan Covid-19 krizi sebebiyle yeme-içme sektörünün Mart ayında İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kapatıldığını ifade eden Midpoint Kurucu Ortağı Ayhan Çarıkçılar, “Bu süreç içerisinde sektör bir yandan kapalı olan süreci yönetirken, bir yandan da Bilim Kurulu ve ilgili bakanlıkların kararlarını takip ederek açılışa hazırlanmaya başladı” ifadelerini kullandı.

“Kapalı olan dönem için sıfır gelirle giderleri planlama ve  kamu tarafından verilen destekler ile bu dönem yönetilmiş oldu” diyen Çarıkçılar sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bundan sonra açılışa yönelik yapılması gereken çalışmalara başlandı. Bu konuyu ben kendi firmalarımız yönünden ele almak istiyorum. Biz şirket içinde Geri Dönüş Ekibimizi kurduk. Gıda mühendisi, ISG sorumlusu, doktor, hukukçu ve her bölümün uzman yöneticileri ve danışmanları ile tüm konuları detaylı ele aldık. Gerekli talimatları hazırladık, eğitim çalışmalarımıza başladık. Hijyen ve sağlık açısından uygulanması gereken hususlar ele alındı. Mekânın hijyeni ve sterilizasyonu, gıda güvenliği, personelin hijyen ve pandemi eğitimi yapılmaya başlandı. Masa aralıkları 150 cm, sandalye aralıkları 60 cm’e göre planlandı. Girişlere, mekân içine ve personel kullanım yerlerine dezenfektanlar planlandı. Uyarı yazıları hazırlandı. Kapaklı servis ekipmanları temin edildi. Menüler tek kullanımlık olarak hazırlandı. Ayrıca bu dönem vesilesiyle menülerde dijitalleşme imkânı da yakalamış olduk. QR kod menü hazırlandı. Buradan sipariş verme ve ödeme yapma imkânları sağlanmış oldu. Temassız ödeme sistemi hazır hale getirildi. Tek kullanımlık tuz, karabiber, ketçap, mayonezlere geçildi. Misafirlerimiz için bilgilendirme yazıları hazırlandı. Güvenilir gıda tedarik zincirine geçildi. Bugüne kadar dikkat edilen hijyen bundan sonra daha da önemli hale gelmiş oldu. Misafirlerimiz için açık alanlarda her türlü güvenilir ortamlar sağlanırken, iç alanlarımızda da tüm cephe açık hale getirilerek aynı güvenilir ortamı sağladık ve böylece geniş alan imkanları yaratmış olduk. Önümüzdeki sürecin iyi bir şekilde idare edilebilmesi için bir yandan da finansal desteklerin verilmesi gerekmektedir. Kamudan KÇÖ’ni eylül sonuna kadar devam ettirmesini talep ediyoruz. Kiracısı olduğumuz AVM ve cadde mülk sahiplerinden bu dönem süresince gelire (ciroya) orantılı kira alınmasının sürdürülebilir bir yöntem olarak görmelerini bekleriz. Tedarikçilerimizden güvenilir gıdayı uygun fiyatla temin etmeyi ve bu dönemde bize olan destekleri daha fazla yapabilmelerini arzu ederiz. Misafirlerimizden hazırlamış olduğumuz ortamların güvenilir olduğundan emin olmalarını ve kurallara uymakta bize destek olmalarını ve ayrıca bu dönemde hem işletmelerimizi hem de personelimizi daha fazla desteklemelerini arzu ediyoruz. İnşallah bu süreci en kısa zamanda atlatarak, özgürce ve keyiflice geçirdiğimiz günlere hızla dönüş yaparız. Ajda Pekkan’ın şarkısında ufak bir değişiklik yaparak diyoruz ki ‘Yeniden başlasın, yemek ateşi yansın.’”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın