Michelin Rehberi İstanbul’a geliyor!

Dünyanın en saygın restoranlarına verilen prestijli ödül, Michelin Rehberi (Guide Michelin) İstanbul’a geliyor. Konuyla ilgili bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Gerçekleşen basın toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec katıldı. Poullennec basın toplantısında, İstanbul’daki restoranların Michelin değerlendirmesine alınacağını açıkladı.

Dünyanın en prestijli restoran değerlendirme sistemlerinden biri olan Michelin Rehberi’nin basın toplantısı bugün İstanbul’da AKM’de yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec katıldığı toplantıda İstanbul’daki restoranların Michelin yıldız değerlendirmesine gireceği açıklandı.

İstanbul, Michelin Rehberi müfettişleri tarafından gastronomisi ön plana çıkarılan 38. uluslararası destinasyon olacak. Michelin Rehberi İstanbul’un ilk restoran seçimi, 11 Ekim 2022’de itibaren Michelin Rehberi web sitesinde duyurulacak.

Michelin Rehberleri Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, konuyla ilgili olarak, “İstanbul, tarihi, kültürü ve kültürler arası karakteriyle yüzyıllardır dünyanın gözlerini kamaştırıyor. Haliç’ten Boğaz’ın iki yakasına uzanan bu medeniyet köprüsü, kıtalar arası diyaloğu kolaylaştırırken insanların yeni ve eski bilgi birikimlerini gelenek ve tariflerle buluşturuyor. Birinci sınıf gastronomik destinasyon niteliğindeki İstanbul, Michelin Rehberi’nin bu adımıyla dünyanın her yerindeki gurmelerle buluşacak. Benzersiz bir yemek karakterini şekillendiren kadim gelenekler ile genç, açık fikirli ve yaratıcı yeteneklerden beslenen İstanbul mutfağı, ekibimizi hayranlık içinde bıraktı.” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy: “Michelin Rehberi’nin seçimleri; İstanbul’u bir ‘Gastrocity’ olarak konumlandırma çalışmalarımıza destek olacak”
T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Michelin Rehberi’nin İstanbul yeme – içme sektörüne gösterdiği bu ilgi, Türkiye’nin gastronomi turizminde ön sıralarda olduğunun göstergesidir. Michelin Rehberi’nin yaptığı seçimlerin; özgünlüğü, çeşitliliği, sürdürülebilirliği ve yaratıcılığıyla ön plana çıkan işletmelerimizi yepyeni bir perspektifle global sahneye taşıyacağına ve İstanbul’u bir “Gastrocity” olarak konumlandırma çalışmalarımıza destek olacağına canı gönülden inanıyorum. Her bir bölgesinde farklı iklimlerin hüküm sürdüğü topraklarında taptaze ürünleri tarladan sofraya taşıyan Türk mutfağı, içinde kültürel aktarımı da barındıran aynı zamanda atıksız bir mutfak olarak tarih boyunca yeme içme trendlerine öncülük etmiştir. Dünya metropolü İstanbul sadece Türk mutfağının değil, dünya mutfaklarının da en seçkin lezzetlerini tatma olanağı sunan, tüm lezzet arayışlarına cevap verebilecek potansiyele sahip bir gastronomi başkentidir.” dedi.

İstanbul’daki restoranların seçimi, profesyonel müfettişleri tarafından neredeyse yüz yıldır uygulanan köklü ve evrensel Michelin Rehberi yöntemine göre yapılacak. Müfettiş ekipleri tamamen bağımsız olarak çalışacak ve gizliliklerini koruyarak şehrin en iyi restoranlarını belirleyip önermek için restoranların sunduğu yemeklerin kalitesini 5 kritere göre değerlendirecek. Bu kriterler, ürünlerin kalitesi, pişirme tekniklerine hakimiyet, lezzetlerin uyumu, şefin mutfağındaki karakter ile menüdeki ve müfettişlerin ziyaretleri arasındaki tutarlılık olarak sıralanıyor.

İstanbul’un ilk seçimleri 11 Ekim 2022’de açıklanmaya başlayacak
Michelin Rehberi İstanbul’un ilk restoran seçimi, 11 Ekim 2022’den itibaren Michelin Rehberi web sitesinde (guide.michelin.com), iOS ve Android sürümlü cihazlara ücretsiz olarak indirilebilen ve kullanıcıların aramalarını, konuma, mutfak türüne ve sunulan özel hizmetlere göre filtreleyebilecekleri uygulamada online olarak sunulacak.

Michelin Rehberi şimdi 38 destinasyonu kapsıyor. Michelin Rehberi’nde yer alan bir destinasyon, müfettişlerimizin yıllık seçimlerini yapmadan önce yerel restoranları değerlendirmek için düzenli olarak ziyaret ettiği bir şehir, bölge veya ülke olabilir.

Michelin yıldızı nedir?
Fransız araba lastiği üreticisi Michelin tarafından en saygın restoranlara verilen Michelin yıldızı, 100 yıldan uzun bir süredir dünyadaki en başarılı yemek servislerini ölçümlemek için kullanılıyor. Dünyanın dört bir yanındaki restoranların, gizli bir müfettiş sistemiyle değerlendirilmesine ve 1, 2 ya da 3 yıldızla notlanmasına dayanıyor. Bir yıldız “Alanında çok iyi bir restoran”, İki yıldız “Öyle mükemmel bir yemek ki kesinlikle rotanızı değiştirmenize değecek” anlamına gelirken üç yıldız “Fevkalade bir mutfak, özel bir yolculuğa değer” anlamını taşıyor. Michelin yıldızına sahip olmak, yemek sektöründeki en büyük başarılardan biri olarak kabul ediliyor ve dünyanın dört bir yanında prestij anlamına geliyor. Sistemde yıldızı artırmak da kaybetmek de mümkün olabiliyor. Yıldızların ömrü ise sadece bir yıl sürüyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın