Michelin İspanya’nın 3 yıldızlı 11 şefini bir araya getirdi

Michelin’in bu sene dijital formatla açıklama kararı aldığı 2021 rehberi etkinlikleri devam ediyor. Michelin İspanya ve Portekiz Rehberi’nin gastronomi dünyası için bir gala niteliğinde olan programı “El Debate Con Las Estrellas” yani “Yıldızların Münakaşası” isimli etkinliği ise 30 Kasım’da Palacio de Cibeles Madrid’de gerçekleşti. İspanya ve Portekiz’in en ünlü şefleri bir araya gelirken, gecede pandemiden etkilenen sektörün ihtiyaçları tartışıldı.

Oyuncu, gazeteci ve sunucu Cayetana Guillén Cuervo’nun sunuculuğunu ve Madrid Fusión gibi prestijli gastronomi etkinliklerinin organizatörü Benjamin Lana’nın moderatörlüğünü yaptığı galaya İspanya’nın 3 Michelin yıldızlı 11 şefi Joan Roca, Martín Berasategui, Pedro Subijana, Elena Arzak, Eneko Atxa, Jordi Cruz, Quique Dacosta, Ángel León, Paolo Casagrande, Jesús Sánchez ve David Muñoz katıldı.

El Celler de Can Roca’nın Head Chef’i, Joan Roca, “Eğer tekrar yaşanırsa süreci daha iyi yönetiriz, fakat birçok ailenin geçimi için güvendiği, turizme değer katan ve bölgemizi tanıtan böyle bir sektörde hassasiyet ve empati eksikliği çekiyoruz. Göz ardı edilmiş hissediyoruz ve belirtmeliyim ki ihtiyacımız olan desteği göremedik. Süreç daha farklı işleyebilirdi” diyerek eleştiri ve kaygılarını dile getirdi.

Quique Dacosta Restaurante’nin şefi Quique Dacosta ise, “İnşa etmek için çok emek harcadığımız sosyal sermayenin kaybı için çok endişeliyim. Peki ya yetenek? Bu yeteneği başka bir yere taşıyabilecek miyiz? Çünkü ne de olsa bizim kurumlarımız aynı zamanda birer eğitim merkezi. Turizmin kaybedeceği %60 iş gücü nereye gidecek?” diyerek sektöre önemli sorular yöneltti.

2021 Michelin İspanya ve Portekiz Rehberi, 14 Aralık Pazartesi günü Madrid La Puerta del Sol’den yapılacak canlı yayınla açıklanacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın