Melez Bir Mutfak Kültürü Anlayışı: Frankie

Nicole Restaurant’ta 2014 senesinde profesyonel mutfak kariyerine başlayan Aykut Doğanok, burada iki yıl üst üste ‘La Liste’ rehberinde ‘Türkiye’nin en iyi restoranı’ olarak yer alıyor. Tecrübelerine tecrübe ekleyen Doğanok, şehrin buluşma noktalarından biri olan Galataport’taki ‘MediterrAsian Konsept’li mekân Frankie’nin Eylül 2022’den beri head chef görevini üstleniyor.

Le Cordon Bleu’den onur derecesi ile mezun olan Aykut Doğanok, 2014 senesinde Nicole Restaurant’ta profesyonel mutfak kariyerine başlıyor ve altı yıl boyunca buradaki çalışmalarına devam ediyor. Bu dönem içerisinde Nicole Restaurant, iki yıl üst üste Türkiye’nin en iyi restoranı olarak restoran derecelendirme rehberi ‘La Liste’te 90 üzeri puana sahip oluyor ve Doğanok, Fransa’da ödül alıyor. Buradaki tecrübelerinden sonra farklı mutfaklarda tecrübe edinen Aykut Bey, 2022 eylül ayından beri Frankie’de head chef olarak görev yapmakta.

İlk olarak Nicole Restaurant’taki ödüle değindiğimizde şef Doğanok, “2018 yılında Paris’e ‘Genç Şef’ olarak davet edildim. Gastronomi alanında öncü sayılan ve dünya çapında ilham veren şeflerle yan yana gelip, kendi kültürümü ve disiplinimi büyük sahnelere aktarmak, devamında da ödüllendirilmek kariyerimin son derece gurur verici bir anıydı” diyor.

Farklılıkları bir araya getiren ve sentezleyen konsept: MediterrAsian

Frankie mutfağının konseptine baktığımızda ‘MediterrAsian’ olarak görüyoruz. Bunun arkasındaki düşünceyi anlatan Aykut şef, ilk olarak “Farklılıkları bir araya getirmekten beslenen, temelini özgünlüğe dayandıran bir kültürü felsefe edindiğini” söylüyor ve Frankie’de ayrı kültürlerin, lezzetlerin ve malzemelerin bir arada kullanılmasını arzulayan bir mutfak yapısı var ettiklerini anlatıyor. Konsepte değinen Doğanok, “MediterrAsian’ı; ruhunu ve malzemelerini Akdeniz’den, pişirme tekniklerini ve baharatlarını Asya’dan alan bir mutfak olarak tanımlıyoruz. Melez bir mutfak kültürü anlayışını benimseyerek, sıradanlaşanın dışında daha eğlenceli ve yenilikçi tatlar ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullanıyor. 

Şehrin en önemli buluşma noktalarından biri olan Galataport’ta açılan Frankie, atmosferi ile zamanın ruhunu yakalıyor diyebiliriz. Bunun mutfağa nasıl yansıdığını sorduğumuz Head Chef Aykut Doğanok, “Dinamik bir mekân olarak dizayn edilen Frankie; bir araya getirmek ve çeşitlendirmek fikirlerini temeline almış bir mekân. Bu felsefeyi mutfağımıza taşırken, farklı kültürleri ve onların yemek alışkanlıklarını buluşturduk.Hatta farklı zevklerdeki insanları bir araya getirmek için paylaşımlık lezzetler üzerinde yoğunlaştık” diye anlatıyor.

Aykut Bey, Frankie misafirlerinin en çok rağbet gösterdiği lezzetleri de söylemeden geçmiyor: Orkinos sırt, balık pazarı Thai ceviche, kızarmış deniz mahsullü pirinç, porçini mantarlı spagetti ve kuzu kol tandır.

Frankie’nin sürdürülebilirlik politikası

Frankie’nin sürdürülebilirlik çalışmalarını anlatan Doğanok, sıfır atık konusunun çok büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyerek sözlerine başlıyor ve devam ediyor: “Ürünleri mümkün olduğunca yerel ve butik üreticilerden satın almak, mevsiminde ürünleri kullanmak, lokal tedarikçileri tercih etmek, geri dönüşümlü malzemeleri kullanmak,  enerji bakımından düşük tüketime sahip ekipmanları tercih etmek, iyi tarım politikaları gözeten üreticilere destek vermek gibi çok değer verdiğimiz konulara oldukça dikkat etmekteyiz.”

Gelecek projeler 

Frankie’nin ileriye yönelik planlarını anlatan Doğanok, “Frankie ve onunla gelen ‘know-how’ ile birlikte d.ream’in uluslararası seviyedeki yatırım ve operasyonel kabiliyetinin birleşimi ve harmanlamasıyla misafirlerine özel bir deneyim sunuyor. İleride de bu iş birliğiyle farklı lokasyonlarda Frankie’nin sunduğu bu deneyimi görebiliriz” diyor.

Aykut Bey ayrıca kendi gelecek hedeflerinden de bahsediyor: “Gelecek projelerim arasında, karakterimi ve zevkimi tam olarak yansıtan, nesiller boyu devam edecek bir şef restoranı kurmak var. Bu restoran; yaşanmışlık hissi, gelenekler ve gelişimle öne çıkacak. Koşullar uygun olduğunda, bu samimi projemi hayata geçirmeyi planlıyorum.”

Sosyal Medya'da Paylaşın