Mehmet Gök: “Dünyanın farklı yerlerinde restoranlar paket servisine döndü”

Bocuse d’Or Türkiye Başkanı Mehmet Gök, FoodinLife’a yaptığı açıklamalarda koronavirüs salgını ve gastronomi dünyasına etkilerinden söz etti. Gök, “İnsan hayatı tecrübeden ibaret. İnsanın karşısına hiç ummadığımız, beklediğimiz zorluklar çıkabiliyor. Ve bu en büyüğü diyebilirim. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz şeyler şu anda hayatımız oldu” dedi.

Bocuse d’Or Türkiye Başkanı Mehmet Gök, yaşanan süreçle ilgili alınması gereken tedbirlerden söz ederek, “Evde olduğumuz için büyük bir enerji sarf etmiyoruz, bu yüzden güçlü bir kahvaltı ile güne başlayarak 2 öğün yememiz gerekiyor. Yatırımcı olarak düşünecek olursak sadece yatırımcı değil çalışan olarak da zor durumdayız. Turizmde de büyük etkilerini görebiliyoruz. Geçmiş zamanda da böyle zorlu süreçlerde insanların feragat ettiği yerler sosyal yaşamları oldu. Biz zaten restoranlarımızı 10 gün önce kapattık. Ben inanıyorum ki birkaç ay içerisinde bu sorunu atlatacağız. Ama ülke olarak öyle bir yerdeyiz ki turizm sektörü olarak zaten olmak istediğimiz yerde olamıyoruz. Ve öyle bir sektör ki bir kar tanesi, iki kar tanesi derken büyük bir çığ ile büyük bir yer kaplıyoruz. Öte yandan dünyanın farklı yerlerinde paket servisi başlamış durumda. Yatırımcı ile şefin bir araya geldiği yerlerin en iyi modeller olduğunu görüyoruz. Bugün kirasının çok yüksek olduğu caddelerden ziyade, Londra’da ara sokaklarda restoranlar görüyoruz. Hazır mutfakların şeflere kiralandığını görüyorsunuz ve kendi restoranları gibi yemeklerini yapıyorlar. Ve bu yemeklerin paket servisle ulaşabilmesi için pek çok firma var. Bence Türkiye’de böyle bir şey yapılabilir. Büyük kiralar ödemeden bu şekilde iş modeline devam edebilirler. Türkiye zaten trendleri ve yenilikleri takip eden bir ülke.”

Başarılı şef, bu zor süreç için insanlara şu mesajı veriyor: “Evde kal, sağlıklı kal. Öğünlerinizi 2’ye düşürerek ara öğünleri kaldırın ve evin içerisinde aktiviteler yapın. Değerli şef arkadaşlarım ve herkes kendi alanı ile ilgili pek çok video paylaşıyor. Evde hiç bu kadar uzun zaman geçirmedik ve bu durumun kıymetini bilmeye çalışın. Günlük tutarak bile bu zamanları sonra anımsayıp öğrendiklerini hatırlayabilirsiniz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın