Makaronun Yeniköy’deki Adresi: Matilda Creations

Küçük yaşlarda yemeğe olan tutkusunu profesyonelleştirerek Le Cordon Bleu’de eğitim alan Eda Albant, 23 yaşında Matilda Creations’ı kuruyor. Makaron odaklı ürünler üreten Albant, markasının hikayesini ve lezzetli, iştah kabartan çalışmalarını yeni sayımıza anlatıyor.

“Küçüklüğümden beri yemek deneyimlemek ve yapmak ile ilgili bir isteğim oldu” diye sözlerine başlıyor Matilda Creations’ın kurucusu Eda Albant. Bu tutkusunu Le Cordon Bleu’de eğitim alarak profesyonelleştirmek isteyen Albant, hem lezzet hem de tasarım anlamında yurt içi ve yurt dışında kendini geliştiriyor ve Matilda Creations’ı 23 yaşında kuruyor.

Matilda Creations’ın hikayesini anlatan Eda Hanım, “Aslında benim değişik tatları deneme ve keşfetme iç güdümden kaynaklandı. Hikayemiz, önceleri hobi olarak tasarım pasta gibi sanat ve lezzetin birleşebileceği ürünlerle ortaya çıktı. Daha sonrasında makaron gibi önemli bir lezzetin birçok tadı bir arada barındırabildiğini deneyimleyince Matilda’nin gidişatı bu yöne doğru oldu. Lezzetin öncelikle göze hitap etmesi gerektiğini düşündüğüm için Matilda’da makaron sunumunu özelleştirerek farklı bir deneyimi müşterilere sunmaya başladık” diyor.

Matilda Creations’ın lezzetleri

Matilda Creations’ın lezzetleri anlatan Eda Hanım, işletme içerisinde ü. farklı ürünün mevcut olduğunu söylüyor ve ana ürün makaronun yanında Bordeaux bölgesine ait Canele ve kruvasan hamurundan hazırladıkları tartlar olduğunu anlatıyor, “Hem makaronlarımızda hem de diğer ürünlerimizde, çeşitlerimiz dönemsel olarak farklılık gösteriyor. Mevsimlerin dokusuna ve lezzet notalarına uygun şekilde yeni menüler oluşturarak her dönem için müşterilerimize farklı lezzetler sunuyoruz.”

Tatlandırıcı ve aroma verici gibi içeriklere üretimde yer vermediklerinden bahseden Albant, lezzeti malzemenin kendisinden alarak ürünleri hazırladıklarını anlatırken, Türkiye’nin birçok yerinde bulunan yerel üreticilerden malzeme tedariki sağlayarak en lezzetli içerikleri yarattıklarını sözlerine ekliyor. Ayrıca kendi ağaçlarında yetiştirdikleri incir, karadut gibi özel meyvelere de menülerinde yer verdiklerini söylüyor.

Ekim ayının lezzetleri: Blue Cheese & İncir ve İsli Bitter & Karamel

Misafirleri arasında en popüler lezzetleri de anlatan Eda Albant, “Çikolata düşkünlerinin tercihi çikolata kaplı makaronlarımız oluyor. Bunun yanında çoğu müşterimiz dönemsel lezzetleri heyecanla bekliyor. Ekim ayında satışa çıkacak olan ‘Blue Cheese & İncir’ ve ‘İsli Bitter & Karamel’ geçen senenin en sevilenlerindendi” diyor.

Matilda’yı hiçbir zaman pastane olarak konumlandırmak istemediğini söyleyen Eda Hanım, müşterilerine her zaman bir deneyim sunmayı amaçladıklarını söylüyor ve devam ediyor: “Bunun için ürünlerin süslenmesinden, ulaştırılmasına, paketin açılması ve ağza atıldığında son kalan tatlara kadar tasarlanan bir süreç oldu. Lezzet olarak ve yarattığı sunum olarak müşterilerine bu deneyimle keyif ve mutluluk vadediyor.”

Matilda Creations’ın gelecek planları

Matilda Creations’ın geleceği ile ilgili düşüncelerini paylaşan işletmenin kurucusu Eda Albant, “Matilda’nın geleceğinde Türkiye’de varlığını sürdürüp, makaron gibi özel tatların bilinirliğini arttırmak istiyoruz. Makaron çeşitlerini yaratırken farklı bir sürü olay, lokasyon ve mevsimden etkilenerek hazırlıyoruz. Örneğin, gastronomik olarak Türk lezzetlerini de makarona uyarladığımız çeşitlerimiz mevcut. Bunlar ve diğer farklı yarattığımız lezzet ve sunumları da daha sonrasında yurt dışına açmayı planladığımız bir süreç takip ediyor” sözlerini kullanıyor.

Gelecek planlamaları ile ilgili demecini sürdüren Albant, “Matilda başta makaron olmak üzere, farklı ve özel tatlara ev sahipliği yapmaya devam edecek. Gelecek dönemlerde yeni lezzetlere ev sahipliği yapacağız. Konsept tasarımlarla ürünlerimizi farklı zamanlarda farklı şekillerde sunmayı hedefliyoruz. Standardımızı koruyarak yeni satış noktalarına açılmayı düşünüyoruz” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın