Ma Baker kişiye özel üretimi ile patisserie lezzetlerinde başarıyı yakalıyor

Ma Baker’ın hikâyesi 2018 yılında başlıyor. Daha çok; otel, restoran ve cafe’lere toptan üretim yapan marka; aynı zamanda özel davet ve yemekler için müşterinin talebi doğrultusunda menüye uygun ekmek ve pasta çeşitleri de üretiyor. Kişiye özel üretimler gerçekleştiren Ma Baker’ın arkasında ise Hergül ve Ecem Özatay Kardeşler yer alıyor.

Ma Baker’da üretim daha çok ekşi maya ekmek üzerine kurulu. Ancak üretim kapasitesi yüksek bir atölyeye sahip olan marka, unlu mamul ve pastacılığa dair aklınıza gelebilecek her türlü ürün üzerinde de çalışmalar yürütüyor. Değişik ürünler yapmayı, denemeyi ve araştırmayı sevdiklerini dile getiren Hergül Özatay, “Her gelen müşteri talebi bizim için kendi bilgimize bir meydan okumadır. Mesela bir şefimizin talebine istinaden kruvasan hamurundan sandviç ekmeği yapmıştık. Kısaca müşteri ihtiyacına göre ürünlerimizi üretiyoruz” diyor.

Başarılı kardeşler Ma Baker çatısı altında buluşuyor
On yıllık kurumsal hayat tecrübesinden sonra, ait olduğu yerin plaza değil mutfak tezgahı olduğunu keşfeden Hergül Özatay, 2013 yılında istifa ederek Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik bölümünü bitiriyor. Yaklaşık beş yıldır sektörde farklı pozisyonlarda çalışan başarılı isim, 2018 yılında kız kardeşi Ecem ile beraber Ma Baker’ı hayata geçiriyor. Ecem Özatay’ın hikâyesi ise çok farklı. Aldığı Endüstriyel Tasarım eğitiminden sonra farklı sektörlerde çalışan Özatay, her zaman mutfağa ilgisi ve alakası olduğunu dile getiriyor. “Bu iş fikri oluştuktan sonra Hergül bana bildiği tüm bilgisini ve tecrübesini aktardı” diyen Ecem Özatay, “Hergül adeta benim şefim oldu. Tasarım eğitimim sayesinde ise kutlama pastalarında hiç zorlanmadım. İki yıldır da bu yolda beraberiz” ifadelerini kullanıyor.

“Ekşi maya ekmekten sonra en çok ürettiğimiz ürün kruvasan”

İkili markayı kurarken isim ve konsept olarak, dede mesleği unculuktan ve babanın en sevdiği şarkılardan biri olan “Boney M Ma Baker”dan esinleniyor. Markanın imza lezzetlerinin başında ise ekşi maya ekmekler geliyor. Özellikle pancarlı ekşi maya ekmek çok beğenilirken, içinde badem unu, ricotta peyniri ve karamelize armutlu cheesecake ise hem imza lezzet hem de gördüğü rağbet açısından oldukça öne çıkıyor. Dünya pastacılığını çok yakında takip ettiklerini dile getiren Ecem Özatay, “Özellikle bu dönem ekşi maya ile yapılan kekler, çörekler dikkatimizi çekiyor. Üretimine başladığımız bir iki ürün var böyle. Ekşi maya ekmekten sonra en çok ürettiğimiz ürün kruvasan. Bu aralar bir de Portekiz tatlısı olan pastel de nata üretimimiz yoğun. Ayrıca Japon mutfağından esinlendiğimiz ve hâlâ üzerinde çalıştığımız iki reçetemiz de buluyor” açıklamalarında bulunuyor.

“Gelecek hedeflerimiz arasında bir ‘cafe’ projemiz bulunuyor”
Hergül Özatay ise böylesi marka çeşitliliğinde Ma Baker’ın öne çıkan özelliklerinden söz ederek sözlerini şöyle tamamlıyor: “Müşterinin ihtiyacını tam olarak belirlemek ve tam da onun kafasındaki ürün doğrultusunda müşteriye özel ürün çıkarabilmek biz diğer markalardan bir adım öne taşıyor. Bu toptan ekmek üretiminde de böyle. Mesela beraber çalışacağımız restoran şefini atölyemize davet ediyoruz önce ve tam olarak ne istediğini tespit edip ona göre üretim yapıyoruz. Öte yandan gelecek hedeflerimiz arasında ise nihai müşteriye daha rahat ulaşabileceğimiz bir ‘cafe’ projemiz bulunuyor. Bir de daha ileriki zamanlarda bu sektöre gönül veren gençlere yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri eğitimler vermek istiyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın