Londra’nın en ateşli barbekü restoranı: Smokestak

Hem bir et pişirme yöntemi hem de etlerin pişirildiği ve servis edildiği bir yemek veya bir buluşma adı olan barbekü, etten damlayan yağın kömür üzerinde bıraktığı kokusu ile etin lezzetine lezzet katıyor. İngiltere’nin başkenti Londra’da David Carter tarafından kurulan bir barbekü restoranı olan Smokestak, sokak lezzetleri konseptiyle başarılı bir şekilde hizmet veriyor.

2016 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da kapılarını açan Smokestak, herkesin gıptayla baktığı Michelin Bib Gourmand Ödülü’nün sahibi bir restoran olarak karşımıza çıkıyor. Ödülün özelliğinden de anlaşılacağı üzere, düşük fiyatlarla lüks bir restoran kalitesinde leziz yemekler sunan Smokestak, yavaş yavaş düşük ısıda pişirdiği etleriyle müşterilerine hünerlerini gösteriyor. Barbeküye oldukça düşkün olan restoran, barbeküde pişmiş eti ekmek arası hale getirip konseptini sokak yemekleri olarak oluşturuyor.

İngiltere’nin en meşhur ekmek arası eti

İşe İngiltere’deki festivallerde Brisket Bun satarak başlıyorlar ve kısa sürede bu çörekler, Londra’nın ve hatta İngiltere’nin en meşhur ekmek arası eti haline geliyor. Smokestak’da dışı kıtır kıtır ve barbekü kömürünün siyah rengini alan ancak içi nemli olan etler, taptaze bun’ların içine konuluyor ve yanında da kırmızı biber turşusuyla servis ediliyor. Etini ‘bun’ içinde yemeyi tercih etmeyenler için ise kıtır kıtır, soslu ve kömürleşmiş yüzeyli et seçenekleri her daim bulunuyor. Tabii ki, Smokestak’ın tek takıntısı etler değil. Aynı zamanda, patates konusunda da diğer sokak yemekleri sunan restoranlardan bir adım öndeler. Dışı çıtır içi yumuşacık ve biftek yağında ızgara edilmiş Crispy Baby Potatoes ile Birleşik Krallık’ın pek çok bölgesinde ‘ceketli patates’ olarak anılan fırınlanmış patates türü olan ve üzerinde hardal püresiyle sunulan Jacket Potato da restoranın patates konusundaki hassasiyetini gözler önüne seriyor.

Adeta bir barbekü fırınının içindeymişsiniz gibi

Menü kadar restoran düzeni de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Yemek alanının ortasında bulunan kömür ızgara, adeta bir barbekü fırınının içindeymiş gibi hissettiriyor ve restoran içindeki çelik paneller ile panjur garaj kapıları sayesinde de endüstriyel bir görünüm yakalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın