Lezzetin ön plana çıktığı bir sokak lezzetleri macerası

Kurumsal hayattan sıkılıp çocukluğundan beri ilgi duyduğu, keyif aldığı alan olan yemeğe yönelen Burak Zafer Sırmaçekici birkaç kurstan sonra daha fazlası için Amerika’ya gidiyor. 

Michelin yıldızlı bir restoranda çalışan Burak Zafer Türkiye’ye döndükten sonra bir şarküteri-kafe işletiyor ve ardından Lokanta Armut’u açıyor. Her zaman sokak lezzetlerini çok seven ve en önemlisinin görünüşten çok lezzet olduğunu söyleyen şef yeni bebeği Primitif ile şimdiden şehrin en sevilenlerinden oldu. Sokak lezzetlerine olan tutkusunu bizimle paylaşan Burak Zafer Sırmaçekici ketçap, mayonez dahil bütün soslarını kendi hazırlıyor. 

“Elle yediğimiz zaman alınan haz artıyor” 

Yemekle temasın kesildiğini belirten Sırmaçekici, “Her yemekte çatal bıçak kullanılıyor, ben bunu istemiyorum. Çünkü yemeğe dokunduğumuz zaman aldığımız haz daha da artıyor” diyor ve şöyle devam ediyor: “Zaten Primitif ilkel demek, ismimiz de öyle ortaya çıktı. 7 adet yemeğimiz var; klasik cheeseburger, ananaslı ve Konya küflü peynirli olmak üzere 3 tane burger, bir de ismi “Aptal Tavuk” olan tavuk burgerimiz var. Bunun dışında sosisli sandviç, acılı kanat ve bir de salatamız var. Aptal tavuğun ne özelliği var derseniz hem tadı güzel hem de adı. Bir tavuktan beklenmeyecek kadar da lezzetli.” 

“İyi yemek yemek herkesin hakkı” 

“Aptal Tavuk” gerçekten de herkesin peşinden gittiği kadar lezzetli. Lezzetli ve etkileyici bir hamburger ekmeğinin içerisinde, kendi hazırladıkları sos, soğan turşusu ve kırmızı lahanadan hazırladıkları coleslaw bulunuyor. Fermente ettikleri biber sos ve kefirle marine ettikleri tavuk kızardıktan sonra diğer tüm birleşenlerle buluşturulup servis ediliyor. Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık tavuk doğru pişirmeyle etkileyici bir hal alıyor. En çok aptal tavuk ve Konya küflü peynirli hamburgerinin tüketildiğini bizimle paylaşan Sırmaçekici, ”İyi yemek yemek herkesin hakkı, herkes iyi yemeğe ulaşabilmeli ve iyi bir hamburger yemeli” diyerek sokak yemeği kültürünü ve sokak lezzetleri sunan mekânlara oluşan ilgiyi de şöyle değerlendiriyor: ”İyi yapılmış bir yemeğe herkesin ulaşması gerekiyor ve şu anda biz onu gerçekleştirebiliyoruz. Sokak yemekleri yaparak daha çok insana ulaşabiliyoruz. Sokak yemeklerine bakış açımız da değişti. Çatal-kaşık vermeyen ve metal bir tabağın üzerine koyduğu kağıtla yemeklerini servis eden Primitif tüm kurgusunu elle yemek üstüne yapıyor. Salatalarını bile elle yemek üstüne kurgulayan Burak şef, en çok eleştiriyi buradan aldıklarını söylüyor ve devam ediyor: “Primitif’in konsepti bu ve biz böyle devam etmek istiyoruz.” 

Sosyal Medya'da Paylaşın