Kuşadası’nda Karnaval Tadında Sokak Festivali

Aydın’da, 10-12 Haziran tarihleri arasında Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğiyle ‘Hayat Sokakta’ sloganıyla Kuşadası Sokak Festivali düzenlendi. ‘Lezzet Sokakta’, ‘Eğlence Sokakta’, ‘Müzik Sokakta’ ve ‘Sanat Sokakta’ başlıklarında hazırlanan programı ile Kuşadası Sokak Festivali, 3 gün boyunca kendi alanında tanınmış müzisyenleri, aşçıları, şefleri, sanatçıları, dansçıları ve konuşmacıları ağırladı. Coşkulu bir kortej yürüyüşü ile başlayan Kuşadası Sokak Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Festival, 21 ülkeden gelen yüz binlerce turist ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerle Rio karnavalı gibi dünyaca ünlü organizasyonları aratmadı.

Ayhan Sicimoğlu‘nun katılımıyla 10-12 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Kuşadası Sokak Festivali, bölgeye has yöresel lezzetleri sokak müziği, sokak sanatları ve sokak eğlencesi ile birleştirerek renkli ve eğlenceli etkinliklere sahne oldu. Üç gün boyunca süren Türkiye’nin ilk tematik sokak festivalinin son gününde gerçekleşen yöresel yemek atölyeleri, söyleşiler, kent konserleri ve gösteriler büyük bir ilgiyle izlendi. Festival, profesyonel aşçılar tarafından 4 tonluk kazanda pişirilen etli, nohutlu bulgur pilavının 5 bin kişiye ikram edilmesiyle sona erdi.

Gastronomi atölyeleri ve söyleşiler büyük ilgi gördü
Festivalin üçüncü gününde Kervansaray’da düzenlenen salyangoz yemeği ile kapari ve sardalya turşusu atölyeleri gastronomi tutkunları tarafından ilgiyle karşılandı. İbramaki Sanat Galerisi’nde Mehtap Yücel Güngör‘ün konuşmacı olduğu ‘Gastronomi Turizmi ve Coğrafi İşaretler’ ile TAFED Başkanı Zeki Açıköz ve KUPAD Başkanı Aydın Sürer‘in konuşmacı olduğu ‘Mars’a Gidersek Ne Yiyeceğiz’ başlıklı söyleşiler ise geniş katılımla gerçekleşti.
Dev kazanda 5 bin kişilik pilav pişti
Kuşadası Sokak Festivali’nin son gününe Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği (KUPAD) üyesi aşçıları tarafından İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı’nda 4 tonluk kazanda 1 ton bulgur, 150 litre zeytinyağı, 150 kilogram dana eti ve 100 kilogram nohut kullanılarak 4 saatte hazırlanan pilav damgasını vurdu. Dev kazanda pişirilen bulgur pilavı Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, KUSAV Başkanı Levent Köylü, televizyoncu ve gezgin Ayhan Sicimoğlu, belediye meclis üyesi Tibet Özer ve KUPAD üyesi aşçılar tarafından 5 bin kişiye ikram edildi. Pilav ikramı etkinliğinde konuşan Günel, Ayhan Sicimoğlu’nun önderliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Kuşadası Sokak Festivali’nin kente büyük bir enerji ve coşku kattığını belirterek organizasyonun düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür etti.

Sokakları festival coşkusu sardı
Festivalin ikinci gününde olduğu gibi üçüncü gününde de Kuşadası’nın 7 farklı noktasında kurulan sahnelerde Samos Rembetiko Müzik, Kerimcan Temel, Yusuf Gülerhepşen, Emre Dinler, Sercan Özkaratufan, Ege Kabalak, Melih Gezmen, Rumeli Bandosu, Lefkoşa Ritmorkestra Grubu, Bate Bumbo, Violinist Kate dönüşümlü olarak performans sergiledi. Samos Dans Grubu, Latin Dans, Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Zeybek Ekibi, City Circus, Tea Party, Pinions, Mirror Family, Samba Steps, Pandomim, Uçan Canlı Heykel, Hip Hop, Roman Havası, Çınarköy Zeybek Ekibi, Lefkoşa Engelsiz Modern Dans Ekibi, Lefkoşa Studio 21 tarafından kentin merkezi noktalarında sergilenen gösteriler ise festival coşkusunu doruğa çıkardı.

Kuşadası Sokak Festivali’nin en ilgi çeken etkinliklerinden birisi de Atatürk Meydanı’nda İstanbul ve Ankara’dan kaykay kulüplerinin katılımıyla gerçekleşen gösteri oldu.

Sosyal Medya'da Paylaşın