Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Açık büfeler kaldırılmayacak, sunum şekli değişecek”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerden biri olan turizm sektörü hakkında açıklamalar yaptı. Mayıs sonu itibariyle turizmin başlayacağını belirten Bakan Ersoy, “Bu sene beklentiyi yüksek tutmamak lazım, ama ben bu sene için otellerin %50’sini %60’ını açabilirsek iyi bir oran olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, pek çok öngörüde bulunulan ve en büyük darbeyi alan sektörlerden biri olan turizm sektörü hakkında ayrıntılı açıklamalar yaptı. 4 Mayıs itibariyle en çok merak edilen konu olan sertifikasyon sürecini tamamladıklarını belirten Bakan Ersoy; havalimanı işletmeciliği, yerli hava yolları, kara yolları ve turizm tesisleri için ayrı ayrı oluşturulan pandemi protokolleri oluşturduklarını söyledi.

“Sertifikasyon süreçlerini mayıs ayı itibarıyla hayata geçirmeyi planlıyoruz”

CNN Türk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy; otel işletmecileri için sertifikasyon süreçlerini mayıs ayından itibaren hayata geçireceklerini belirterek, “Bu sertifikasyonu alan tesisleri 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla bakanlığımız web sayfası da dahil olmak üzere tüm kanallardan duyuracağız. Türkiye olarak bu tüm süreçlerde hem vatandaşlarımızın hem de ülkemize gelen misafirlerimizin gönül rahatlığı içinde seyahatlerini tamamlamaları için duyduğumuz sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz” açıklamasında bulundu. Sertifikasyonda temel kriter sosyal mesafenin ardından hijyen, personel eğitimi ve denetleme geliyor. Denetlemelerde karekod uygulamasına geçileceğini söyleyen Bakan Ersoy, “Denetim firmaları her ay düzenli denetliyor olacaklar, sertifika belgesinde bir karekod olacak o karekodu okuttuğunuz zaman o işletmenin denetim geçmişini görebileceksiniz” dedi.

“Sene için otellerin %50’sini açabilirsek iyi olacağını düşünüyorum”

Bakan Ersoy, mayıs sonu itibariyle iç turizmle turizm trafiğine başlanılacağını belirterek Orta Avrupa ülkeleri ve bazı Asya ülkelerinin kademeli bir şekilde Haziran ayında başlayacaklarını düşündüğünü söyledi. Bakan Ersoy, Dışişleri Bakanı ile birlikte hazırladıkları Türkiye’nin sağlık altyapısının detaylarını anlatan iyi niyet mektubunu yurt dışına çıkış izni veren ülkelere göndereceklerini söyledi ancak, “Bu sene beklentiyi yüksek tutmamak lazım, ama ben bu sene için otellerin %50’sini %60’ını açabilirsek iyi olacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu. Kruvaziyer turizmi hakkında protokollerin daha tam oluşmadığını belirten Bakan Ersoy, sezonun yaz ortasına veya sonuna kayabileceğini düşündüğünü söyledi.

“Bunlar yeni normaller, hafta hafta açıklayacağız”

Bu yıl önceliğin fiyat olmadığını belirten Bakan Ersoy, herkesin merakla beklediği açık büfeler hakkında açıklamada bulundu. Bakan Ersoy, “Açık büfelerde sunum şekli değişecek, siz almıyorsunuz sadece sunum şekli değişecek. Siz söyleyeceksiniz ne kadar isterseniz aşçı verecek. O sağlığın bir kriteri var” dedi. Hazırladıkları 132 maddelik kriterlerde hamam ve spa gibi işletmelerin durumunun belli olduğunu belirterek aşama aşama ilerleyeceklerini ve yeni normalleri gözlemleyerek hafta hafta açıklayacaklarını belirtti. Bakan Ersoy, paket turlarda durumun içeriğini değişmediğini söyleyerek, “Charter olmuş tarifeli olmuş durumun içeriğini değiştirmiyor, havacılık söz konusu olduğu zaman da uluslararası otoritelerin alacağı kurallar çalışmaya başlayacak. Hava trafiği dünya ekonomisi için önemli, bunu başlatamazsanız sistem çöker, dijital iletişim bir yere kadar” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medya'da Paylaşın