Kitap ve Kahvenin Ahengi: Books & Coffee

‘İyi Kitap, İyi Kahve’ mottosuyla her zaman en iyiyi sunmak için yola çıkan üç isim: Tahir Bulca, Barış Gültekin ve Edvar Aksakal’ın kurduğu ‘Books & Coffee’ halihazırda İzmir, Marmaris, İstanbul ve Adana şubelerinde hizmet veriyor. Hem kahve hem de kitap tutkunlarını ağırlayan mekânın kurucu ortaklarından Barış Gültekin ile yeni sayımızda konuştuk.

Books & Coffee, hem kitap hem de kahve tutkunlarının uğrak noktası. İşletmenin ü. kurucusundan biri olan Barış Gültekin; “Kitap ve kahve, insanların tutkularına hitap eden ve beraber düşünüldüğünde birbiriyle ahenk oluşturan tutkular.” diyerek mekânın ilk amacını açıklıyor. Bunun işin romantik tarafı olduğunu söyleyen Gültekin; “Ticari olarak bakacak olursak, her yıl satış rakamları yukarı yönde iki ürün ve bu konuda da iyi bir yatırım alanı oluşturmakta. Bu açıdan ortaklarımla beraber yaptığımız değerlendirme ile bu alanda yatırım yapmaya karar verdik diyebiliriz.” ifadeleri ile Books & Coffee’nin arkasında yatan amaçlara değiniyor.

Farklı damak tatlarına hitap eden çeşitlilik

Ürünlerinde tazeliğe ve kaliteye önem verdiklerinden bahseden Barış Bey; “Bununla beraber insanların damak tatlarının farklılığını gözeten bir çeşitliliğe sahibiz.” diyor ve mevsimsel olarak ürünlere farklı tatlar eklediklerini belirtiyor.

Pek çok bölgenin kahvesini bünyesinden barındırdıklarını anlatan Gültekin, konuklar tarafından daha çok karamel ve çikolata tatlarına sahip kahvelerin tercih edildiğini söylerken, yiyecek olarak ise Alman pastası ve Lotus kek ürünlerinin ilgi çektiğinden bahsediyor.

Kahvelerden bahsederken, kavurma işleminde tamamen butik bir anlayış sürdürdüklerine değinen Books & Coffee Kurucu Ortağı Barış Gültekin, mikro roasting aşamasında yeşil kahve çekirdeğinin yöresine göre değişen tüm aromalarını ortaya çıkarmak için çalıştıklarını söylüyor ve tüm şubelerinde kahve demleme tekniklerini dünya standartlarına uygun bir şekilde uyguladıklarını söylüyor.

Kahve trendleri ve sürdürülebilirlik

Şubeleşen kahve zincirlerinin kahve trendleriyle ilgili durumlarını soruyoruz Barış Bey’e ve cümlesine şöyle başlıyor: “Dünyada demleme ve kavurma teknikleri günden güne değişiyor ve gelişiyor. Bunlar, kahvelerin demleme esnasında içerdikleri lezzetleri olabildiğince öne çıkaracak yönde gelişimler.” ifadelerini kullanırken, devamında ise şubeleşen kahve zincirlerinin bu trendleri izleyerek aroma ve lezzeti ön plana çıkartmak için yeni yöntem ve araçlara kayacakları bir sürece girileceğine değiniyor.

Sürdürülebilirlik ve sıfır atık konuları dünyanın uzun zamandır gündeminde olan konu başlıkları. Books & Coffee’nin sürdürülebilirlik çalışmalarını soruyoruz ve Gültekin şöyle yanıtlıyor: “İşlediğimiz kahvelerin posalarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Kahve posalarından sabun, buzdolabında kullanılabilecek koku giderici gibi ürünler üretiyoruz. Mümkün olduğunca sürece destek veriyoruz. Ayrıca yaptığımız sabunlar çok beğenildi diyebilirim.”

Markayı kavrayan ve taşıyabilecek insanlarla yürümek

Books & Coffee’nin gelecek planlarını sorduğumuz Barış Gültekin, ilk olarak bulundukları illerde yeterli şube sayısına ulaşmanın öncelikleri olduğunu belirtiyor ve İstanbul ile güney bölgelerinde 2’şer sürpriz şube açacaklarını belirtiyor. Bu konularda da dikkat ettikleri kriterleri söylüyor: “Orada bizim için önemli olan; markayı doğru kavrayan ve bunu taşıyabilecek insanlarla yürümek. Bu konuda da iyi bir değerlendirme sürecimiz olduğunu düşünüyorum.”

Sosyal Medya'da Paylaşın