Kekikten 90 ülkeye 60 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor!

Kekik, dünyada en çok talep gören tıbbi ve aromatik ürünler arasında yerini alıyor. Türkiye’de kekik üretiminin önemli bir bölümünü ise Denizli karşılıyor. Şehir bu yıl 90 ülkeye 60 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor.

Denizli’de 1990’lı yıllarda tütüne alternatif olarak üreticilere ücretsiz tohum dağıtılarak başlayan kekik üretimi, Pamukkale, Güney, Buldan ve Çal ilçelerinde çiftçinin önemli geçim kaynaklarından birisi haline geldi.

Yemeklerin yanı sıra gıda ve ilaç sanayisinde ham madde olarak kullanılan kekiğin doğadan toplanmasının getirdiği riskleri ortadan kaldırmak için yapılan tarımsal faaliyet, mart-nisan döneminde kekik tohumlarının toprağa atılmasıyla başlıyor.

Bloomberg’te yer alan habere göre; İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Türkiye’nin, dünya kekik üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu söyleyerek, “Hem çiftçimiz hem de ülkemiz adına iyi bir gelir kaynağı. Kaliteli kekiğimizi ABD başta olmak üzere Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinin çoğuna gönderiyoruz. Çiftçimizin bu yıl, kekik üretiminden yaklaşık 120-130 milyon lira gelir elde etmesini bekliyoruz. Kekiklerin işlenmesiyle ülkemizin elde ettiği ihracat gelirinin 60 milyon dolara ulaşmasını hedefliyoruz. Geçen yıl 88 ülkeye ihracat yaptık, bu yıl 90 ülkeye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın