İstanbul’un En İyi Vegan Lezzet Durakları

Hayvan kökenli gıdaları ve hiçbir türden hayvansal ürünü tüketmeme anlayışı üzerine kurulu Veganizm felsefesi, dünyada ve ülkemizde geniş kitlelere hızla yayılmaya devam ediyor. Et, süt ve yumurta gibi navegan malzemelerin bitkisel alternatifleri, günümüzde gıda şirketleri tarafından yaygın olarak üretiliyor. Vegan beslenme sektörü, duyarlı vegan bireylere her geçen gün daha zengin seçenekler sunarken biz de sizler için İstanbul’un en iyi vegan restoranlarını araştırdık.


Yuzu

Kadıköy Moda’da konumlanan ve % 100 vegan olan Yuzu, Asya mutfağının en sevilen ve en popüler lezzetlerini misafirleri ile buluşturuyor. Sushi’den Noodle’a, Gyoza’dan Vegan Teriyaki Şiş’e, Kumo Donburi’den vegan pasta ve turtaya kadar birçok çeşit sunan restoran, 25 Ekim’de tatilden dönecek ve müdavimlerinin bekleyişini sona erdirecek.

Vegan Dükkân Lokanta

2022 Mayıs’ında açılan ve tamamen vegan tatlar hazırlayan Vegan Dükkân Lokanta, Türkiye’nin ilk vegan marketi “Vegan Dükkân”ın kardeş şirketi olarak da biliniyor. Ekibi ve işletmecileri de aynı zamanda vegan olan restoran, İstanbul’un en işlek bölgelerinden birinde; Cihangir’de hizmet veriyor. Vegan Dükkân Lokanta, tariflerinde temiz, yerel ve organik malzemeler tercih ediyor; glütensiz ve alerjen içerik barındırmayan yemekleriyle de içleri rahat ettiriyor. Pazartesi günleri kapalı olan restoran, Salı’dan Pazar’a 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Healin Foods

Erişilebilir bir sağlık hareketine öncü olmak amacı güden Healin Foods, 2017 yılında bir sağlıklı yaşam platformu yaratmak amacıyla İstanbul’da yola çıktı. Sağlıklı yaşam kavramının giderek daha da gündemde olduğu şu günlerde Healin Foods’un hem menüsü hem de hizmet anlayışı doğal, taze, temiz yemeği ve farklı sağlık ihtiyaçları ile beklentilere yanıt verebilecek bir yiyecek ve içecek menüsünü sunuyor.

Dr. Ayşegül Çoruhlu ile doğal yemekler ve mevsimsel yemeklere ayrı bir bölüm ayıracak olan Healin Foods, çok yakında açılacak marketi ile de daha sağlıklı ve daha iyi bir hayat arayışındaki şehirli nüfusun yaşamını kolaylaştıracak.

Govinda İstanbul

Goranga Yoga Merkezi içinde yer alan Govinda İstanbul, Türkiye’deki tek saf vejetaryen Hint Mutfağı olma özelliğini taşıyor. Vegan ve vejetaryen yiyeceklerin ayurvedik ve satvik prensiplere göre hazırlandığı restoran mutfağında görev alan herkes Bhakti yoga pratiği yapıyor ve yiyecekler 5000 yıllık geleneksel Vedik kültürüne göre hazırlanıyor. Bhakti Yoga ismi verilen bu pratiğe göre yemeği hazırlayanlar her gün uzun meditasyonlar yaparak, sevgi ile yemek pişiriyorlar.

Samosa, Panir Pakora Dürüm, Vegan Burger çeşitleri, Basmati, Elma Chutney ve Laddu ile Lugglu gibi lezzetlere yer veren restoran, aynı zamanda internet sitesinde organik sebze ve meyve satışı yapıyor.

Vegisso Ev Kafe

Yasin Keskin’in ilk olarak 2014 sonlarında Ankara’da kurduğu Vegisso, şimdilerde Keskin’in Kurtuluş’taki bahçeli evinde bir “ev kafe” stiliyle hizmet veriyor. Falafel, sandviç, sote, dürüm, tatlı çeşitlerini kendi elleriyle hazırlayan Yasin Keskin, misafirlerini ev sıcaklığında ağırlıyor. Alkol seçeneklerinin de bulunduğu mekânda aynı zamanda birbirinden eğlenceli etkinlikler düzenleniyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın