İstanbul’da Sultanlara Layık Bir Deneyim Adresi: Tuğra Restaurant

Tarihi Çırağan Sarayı’nda yer alan Tuğra Restaurant, konuklarına en üst düzeyde Türk ve Osmanlı mutfağı deneyimi yaşatmasıyla tanınıyor. Mekânın adı ise bilindiği gibi Osmanlı sultanlarının imzası ve hangi devirde kaç kıtaya hükmettiğinin simgesi olan egemenlik mührü “tuğra”dan geliyor. Restoranın duvarlarındaki Osmanlı’ya ait lale ve karanfil motifleri ve özel tasarım dekorasyonu ile misafirlerine kendilerini adeta o döneme ait bir sultan gibi hissettiriyor. Mekânın menüsünü ise geçtiğimiz aylarda Bocuse D’or Yemek olimpiyatlarında Türkiye’yi ekibiyle temsil eden Chef Emre İnanır hazırlıyor. İnanır’la kariyer hayatını, Tuğra Restaurant’ı ve daha birçok şeyi konuştuk.

Röportaj: Nazlı Sancaklı

20 yılı aşkın süredir profesyonel mutfak deneyimi ile Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerindeki lüks otellerde ve restoranlarda mutfak şefi olarak hünerlerini sergileyen Emre İnanır, uzmanlık eğitimini Güney Afrika’daki Prue Leith Culinary Institute & Restaurant Akademisi’nde modern Fransız pişirme teknikleri üzerine tamamladı. Şef İnanır aynı zamanda dünyanın en prestijli mutfak sanatları okullarından Basque Culinary Center’da, gastronomi dünyasında moleküler mutfak ile ses getiren Ferran Adrià’nın yardımcı şefliğini yapan Luis Arrufat’tan modern teknikler eğitimi aldı. Güney Afrika’da bulunduğu süreçte, 2 Michelin Yıldızlı Şef Frédéric Medigue ile çalışma fırsatı bulan İnanır, Michelin Yıldızlı Kream Restaurant Pretoria’da 4 aylık süren bir eğitimi daha tamamladıktan sonra, Norveçli ödüllü şef Gunnar Hvarnes ile kuzey mutfak teknikleri üzerine, 2 Michelin Yıldızlı şef Andre Wolff’tan da Bocuse d’Or alanında eğitimler gördü. Emre İnanır, Güney Afrika’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin baş aşçılığı da dahil olmak üzere İstanbul, Ankara, Dubai ve Katar’da birçok baş aşçılık ve mutfak koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

“Sezona ait yerel lezzetler, sürdürülebilir mutfak ve coğrafi işaretler hassas noktam”
Bir restoranın menüsünün her daim sezonuna özgün ürünlerle yenilenmesi, geliştirilmesi ve değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Emre İnanır, “Tuğra Restoran’ın menüsünü her daim sezonuna özgün ürünlerle yeniliyor, geliştiriyor ve bunu menüye yansıtıyorum. Mutfaktaki mottom ise; heyecan, detaycılık ve takım ruhuna sadık kalarak çalışmak. Sezona ait yerel lezzetler, sürdürülebilir bir mutfak ve coğrafi işaretler en hassasiyet gösterdiğim başlıklar arasında.” diyor.

Tuğra Restaurant’ın Çırağan’ın imza restoranı olduğunu söyleyen Emre İnanır, restoranı şu
sözlerle betimliyor: “Tuğra, atmosfer, ambiyans, servis ve yemek kalitesini birleştirmiş muhteşem bir restoran. Hem Türk hem de Osmanlı mutfağını dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimizle buluşturuyoruz. Bu doğrultuda geçmişten aldığımız parıltılı ışığı geleceğimize miras bırakabilmek için özümüz olan reçeteleri restoranın benzersiz atmosferi içinde geleceğe hazırlıyoruz.”

Michelin Rehberi İstanbul’a geldi. İlk restoran seçimi de 11 Ekim 2022’den itibaren açıklanacak. Bocuse D’or’da ülkemizi temsil etmiş başarılı bir isim olarak Emre İnanır, konuyla ilgili ses getirecek açıklamalarda bulunuyor: “Her şeyden evvel gastronomi dünyasının prestijli ve tüm dünyada şefler olimpiyatı olarak bilinen bir yarışma olan Bocuse d’Or’da takımımla birlikte Budapeşte’de Avrupa seçmelerinde Türkiye’yi temsil etmiş olmanın gururunu taşıdığımı belirtmek isterim. Michelin yıldızı için de ciddi bir süreç gerektirdiğini söyleyebilirim. Yıldız sahibi işletmelerin yalnız yıldızı almak için değil, yıldızını korumak ve yükseltmek için de daima dinamik ve yenilikçi olması gerekiyor. Yıldızın etkisinin gastronomide hizmet kalitesini artırdığı, saygın restoranlar inşa ettiği ve en önemlisi gastronomi turizmini oldukça geliştirdiği aşikâr. Michelin yıldızının mutfağa ve restorana en önemli katkısı dünyada bilinirlikle turizme ve destinasyon tanıtımına oluyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın