İstanbul gece hayatının ve gastronomi turizminin merkezi: Oligark

Oligark, geçtiğimiz yaz başı Kuruçeşme sahilde yaklaşık 5 bin metrekare alanda hayata geçirildi. İstanbul’un en büyük gece kulübüne sahip olan projenin, toplamda beş günün her saati hizmet veren ise üç restoranı bulunuyor. İstanbul eğlence ve yeme-içme kültürüne yeni bir soluk getiren Oligark’ı Genel Müdürü Anıl Toroslu’dan dinledik.

Oligark, Türk gastronomi sektöründe başarılı projelere imza atmış markaları bir araya getiriyor. Hem gece hayatının hem de gün boyu insanların keyifle vakit geçirebilecekleri bir alan yaratan Oligark, Türk mutfağından dünya mutfağına kadar birçok seçeneği bir arada sunuyor. Anıl Toroslu, “İçeride güçlü bir kadro kurmaya çalıştık çünkü Oligark büyük bir operasyon” diyor.

“Son on yıldır İstanbul’dayım”

Aslen Ankaralı olan Anıl Toroslu, yeme-içme sektörüne de Ankara’da adım atıyor. Bir süre hayata geçirdiği Üç Kalyon adlı restoranda dönemin bürokrasi ve devlet insanlarını ağırlayan başarılı girişimci, ardından Bodrum’da işletmecilik yapmaya başlıyor. Sonraki süreci ise şu sözlerle anlatıyor: “Bodrum sonrası Dubai’ye gittim. Son on yıldır ise İstanbul’dayım. O zaman bünyesinde bulunduğum Desert Group’un İstanbul projesi için İstanbul’a geldim. Daha sonra Topaz Restaurant, Colonie Karaköy, Escale Kanyon gibi projeleri hayata geçirdik. Sonrasında Topaz Restaurant’ı Rana Meyhane’ye dönüştürme sürecimiz oldu. Şişhane IKSV binası içerisinde Firuze’yi ve ardından Monkey’i kurguladık. Şimdi ise Oligark’ın yaz başında hayata geçmesiyle beraber burada göreve başladım.”

“Oligark İstanbul turizmine önemli katkılar sağlayacak”

Oligark’ın içerisinde Desert Group’ ve AKKO Group ortaklığında “Ali Ocakbaşı ve Ringa” markalarıyla iki farklı yatırım bulunduğunu ifade eden Toroslu, “Şu anda istediğimiz bir noktaya geldik, yazlık kulübümüz beklediğimizden daha yoğun bir ilgi gördü. Önümüzdeki yıl sezona daha dinamik başlayacağını ön görüyoruz. Kışlık kulübümüz ise yakın bir süre içerisinde devreye girecek. İçerideki her marka kendi alanında İstanbul’da özellikle önemli işler yapmış markalar. Hem salon hem mutfak personeli olarak son on yıla damgasını vurmuş personeller var. Görüştüğümüz yurt dışı markaları, yurt içi acentaların da İstanbul’da böyle bir tesise çok ihtiyacı vardı. Yabancılar açısından özellikle boğazın kıyısında, çok farklı mutfakları görebilecek, değerlendirebilecekleri bir proje. Oligark İstanbul turizmine önemli katkılar sağlayacak çünkü şu anda bile yurt dışından gelen önemli markalar ile görüşmeler halindeyiz ve bir çoğu pozitif anlaşmalara dönüyor” açıklamalarında bulundu. 

Oligark gün boyu yaşayan bir proje

Oligark sadece gece kulübü olarak değil gün boyunca da yaşayan bir proje. Beş tane restoranları olduğunu dile getiren Anıl Toroslu, son olarak hakkında şu bilgileri veriyor: “Restoranlarımızdan bir tanesi Ali Ocakbaşı. Kebap ve et çeşitleri üzerine hizmet veriyor. Ringa ise Desert Group’un geliştirdiği bir proje. Ve Arşipel’in bütün mutfak kadrosu Ringa için burada toplandı. Dolayısıyla geleneksel balık, deniz ürünlerinin yanında Arşipel’i özleyen ve sevenler için burada o ruhu yaşamak mümkün. Öte yandan üst katta Wine and Dine adlı konseptimiz var. Ve burada dünya mutfağından güzel, karma bir menü yaptık. Mutfağımızda ise tamamen Reina’nın son yedi yılındaki ekibi yer alıyor. Ve çok tecrübeliler. Bunun dışında iki tane de sadece yazları hizmet veren pop-up restoranımız var. Pepe’s Italian ve Yada Suşi fakat şu anda sezonu kapatmış durumdalar.”

Sosyal Medya'da Paylaşın