İlhamını Ateşten ve Tabiattan Alan Konsept: Madera

İstanbul’un ikonik noktalarında kendine özgü gastronomi ve ağırlama konsepti ile şehrin yeme-içme dünyasına imzasını atan Feriye, dekk, Cream&Sugar, Restoran Modern, Cafe Modern, eggstation gibi markaları bünyesinde bulunduran c-paces’in bir başka mekânı: Madera. c-paces Kurucu Ortağı Göktuğ Özdemir’den Madera’nın hikâyesini ve misafirlerine sunduğu deneyimleri dinledik.

Latince’de anne anlamına gelen “mater” kelimesinden türeyen Madera ismi; doğa ve tabiat anlamlarına da geliyor. Öte yandan İspanyolca’da “Bu senin tabiatında var!” anlamına da gelen bu isim, ilhamını ateşten ve tabiattan alan mekân için özenle seçilmiş.

Kasım 2022’de Lütfi Kırdar Kongre Merkezinin Maçka’ya bakan tarafında kapılarını açan Madera, misafirlerine çağdaş Türk restoranlarında bulabilecekleri yerelliği ve mevsimselliği ön planda tutarak şahane bir deneyim sunuyor. Farklı meze ve başlangıçların açık ateşten çıkan etlerle birlikte yer aldığı bir menüye sahip olan mekânda özellikle coğrafi işaretli ürünler ve yerel malzemeler tercih ediliyor.

“Dur Diyene Kadar”

Adana’dan Hatay’a yerel mutfakların ön plana çıkartıldığı sınırsız bir konsept. Dur Diyene Kadar adını verdikleri menüyü farklı ve eğlenceli olarak tanımlayan c-paces Kurucu Ortağı Göktuğ Özdemir; “Fiyat-kalite dengesi çok yukarıda olan, coğrafi işaretli ürünler ve yerel malzemelerle hazırlanan mezeler, odun fırınından çıkan başlangıçlar ve açık ateşten gelen farklı et alternatiflerinin devamlı olarak servis edildiği bir deneyim menüsü aslında. Alışılmış deneyim menülerinden temel farkı, bu konseptin insanları sınırlandırmaması ve neyi, ne kadar yiyebileceklerini bizim belirlemediğimiz bir konsept olması şeklinde açıklayabilirim. Madera’ya gelen ve bu menüyü deneyimlemek isteyen misafirlerimiz, masaya oturdukları anda tabağın kenarına konulan BAŞLA/DUR kartı ile servisin devam edip etmeyeceğine kendileri karar verebiliyorlar. Lezzeti ve eğlencesi bol, insanları daha çok zaman geçirmeye teşvik edecek, doyana kadar yiyebilecekleri bir konsept sunuyoruz. Bu eğlenceli konsepte Madera’da dinamik ve enerjisi yüksek DJ performansları ile bardan çıkan farklı alternatifler eşlik ediyor.” dedi.

Hem damağa hem göze hitap eden “5’li Meze Seçkisi”

Kaymaklı Közde Patlıcan, Çıtır Hamurlu Beyaz Peynir, Muhammaralı Çiğ Köfte… Merak uyandıran çok sayıda yorumlanmış lezzetin yer aldığı menünün en gözde parçalarından biri hem lezzeti hem de sunum şekli ile 5’li Meze Seçkisi. Neredeyse tüm yemeklerin misafirler tarafından tam not aldığını belirten Özdemir; “Dur Diyene Kadar menümüzdeki Kavunlu Girit Ezme, Bal Kabaklı Humus, Çıtır Nazilli Biberli Acı Yoğurt gibi mezeler de keza öyle. Tüm menülerde tartışmasız en sevilenler açık ateşten çıkan etlerimiz. Yerel üreticilerden tedarik ettiğimiz taze etler, şeflerimizin lezzetli soslarıyla harmanlanarak sofraları süslüyor. Ayrıca bir de odun fırınından taptaze ve sıcacık çıkan Peynirli Güveç Pide, Antakya “Kaytaz” Böreği gibi alternatifler, açık ateş lezzetlerinden hemen önce misafirlerimizin deneyimlemek istediği yemeklerden. Sıralayacak daha pek çok şey var, ayrım yapmak pek mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Öte yandan restoranlar arasındaki etkileşimi artırmak için menülere ekleme yaptıklarından bahseden Özdemir, Lokanta Feriye’nin beğenilen kokoreçinin Madera’da “Feriye Kokoreç” adıyla misafirlerle buluşmasını örnek gösterdi.

Ayırt edici tatlı ve kokteyl menüsü

Madera’nın tatlı ve içecek menüleri, en az yemek menüleri kadar özenli ve lezzet odaklı olarak hazırlanmış. Ana menülerde olduğu gibi yerelliği ve coğrafi işaretli ürünleri öne çıkaran mekân, tatlı menüsünde de bunu sürdürüyor. Antakya Peynirli Künefe, Fıstıklı Antep Sarması gibi sizi Antep’e ya da Antakya’ya götürecek lezzetlerin yanı sıra; Hurmalı Karamelli Kek, İtalyan Merengli Flamba Dondurma, Türk Kahveli Creme Brulee gibi yorumlanmış, farklı tatlılar da menüde yer alıyor. Çok renkli ve eğlenceli bir kokteyl menüsüne sahip olan Madera, kokteylleri ve geniş şarap kavı ile öne çıkıyor. Yalnızca lezzeti değil sunum şeklini de önemsediklerini söyleyen Özdemir, kokteyl ağacı ile servis ettikleri kokteyllerin misafirler tarafından yoğun ilgi gördüğünü ifade etti.

Daha çok “Dur Diyene Kadar”

Dur Diyene Kadar konseptini Madera’nın genel mottosu haline getirmek istediklerini belirten Göktuğ Özdemir, Duy Diyene Kadar Brunch’ı şu sözlerle anlattı; “Pazar günleri Dur Diyene Kadar konseptiyle çeşit çeşit kahvaltılık ürünleri, yine açık ateşten çıkan lezzetleri ve kurulan envaiçeşit yiyecek istasyonlarını 11.00-16.00 saatleri arasında misafirlerimizle buluşturuyoruz. Evlerimizde pazar günleri kurduğumuz o sıcak, sohbeti ve samimiyeti yüksek brunch sofralarını Madera’da bir araya getirmeye çalışıyoruz.”

Madera’nın terasında keyifli bir bar da mevcut. Şimdilerde buranın enerjisini daha da yükseltmek için çalışıyorlar. Çalışmalar tamamlandığında nasıl bir konsept oluşturulacağını sorduğumuzda ise Özdemir; “Bar etrafında keyifle toplanılan, çeşitli Madera kokteyllerinin farklı sunumlarla deneyimlendiği, bir yandan müziğin ritmine kendinizi kaptıracağınız, bir yandan ise ortamın ambiyansı ve sıcaklığı ile oradan hiç ayrılmak istemeyeceğiniz bir teras&bar ikilisi yaratıyoruz.” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın