İki Michelin Yıldızlı Şef Anthony Genovese, Be Premium Bodrum’da

İki Michelin yıldızlı Anthony Genovese, Sözen Organizasyon katkılarıyla Be Premium Bodrum içinde yer alan Notias Restaurant’ta menüsünü lezzet tutkunları ile buluşturmaya başladı. 15 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında Moskova’nın bir Michelin yıldızlı restoranı Selfie’nin başarılı şefi Anatoly Kazakov’u ağırlayan be Premium Bodrum, şimdi de 1-15 Ağustos’a dek İtalyan’ın iki Michelin yıldızlı şefi Anthony Genovese’i misafir ediyor. Genovese ve be Premium Bodrum’un başarılı Executive Chef’i Veli Bayraktar, Notias Restaurant’taki pop-up event ile yine misafirlerine lezzet dolu anlar yaşatmaya başladı. Cemiyet ve sanat dünyasından pek çok isim ise ünlü şefin menüsünü deneyimlemek için Bodrum’daydı.

Anthony Genovese’in hizmet verdiği isimler arasında pek çok ünlü isim bulunuyor. Bu isimler arasında en dikkat çekici olan ise Baba filminin de yönetmeni olan ünlü İtalyan sanatçı, Francis Ford Coppola.

Michelin yıldızlı şefleri tüm yaz boyunca misafirleri ile buluşturmaya devam edecek olan otel grubunun Satış ve Pazarlama Koordinatörü Volkan Gökay, “Be Premium Bodrum’u Bodrum turizminde farklı bir noktaya getirmek için yaptığımız çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’de ilk defa yapılan bu organizasyonda dünyaca ünlü ve kendi mutfaklarında fark yaratmış 5 değerli Michelin yıldızlı şefi ağırlayacağız. Bu büyük organizasyonla; hem Türkiye turizmine, hem de Bodrum’un gastronomi merkezi olarak gelişmesine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sözen Group iş birliği ile gerçekleşen bu etkinlik kapsamında; 1 Ağustos’tan itibaren İtalya’dan iki Michelin yıldızlı Anthony Genovese, 15 Ağustos’ta Almanya’dan üç Michelin yıldızlı Thomas Bühner ve Eylül ayında da Japonya’dan bir yıldızlı Yoji Tokuyoshi, Notias Restaurant’ta menülerini misafirlerin beğenisine sunacaklar.

İki Michelin Yıldızlı Chef Anthony Genovese
Il Pagliaccio / Roma
Güney Fransa’daki restoranlarda edindiği deneyimler ile tekniğini geliştiren Şef Anthony Genovese, İtalya’ya dönerek Enoteca Pinchiorri’nin mutfağına katıldı ve ardından Londra ve Malezya’ya geçmeden önce Tokyo’ya gitti. İtalya ile ilk Michelin yıldızını Ravello’da kazandı. Kendi restoranını hayata geçirme hayali onu Roma’ya götürdü. 2003 yılında Il Pagliaccio doğdu. Bugün iki Michelin yıldızına sahip olan Il Pagliaccio, 50TopItaly tarafından da “2022 Yılın Öğle Yemeği” ödülüne layık görüldü. Ünlü şef Genovese, 1-15 Ağustos tarihleri arasında be Premium Bodrum Notias Restaurant’a pop-up event’i için konuk oluyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın