İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur: “Tarımsal ürün ihracatında 100 milyar dolar hayal değil”

İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, tarımsal ürün ihracatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Koronavirüs sonrası tarıma odaklanılması gerektiğinin altını çizen Okutur, Türkiye’nin tarımda 100 milyar dolar ihracatı yakalayabileceğini vurguladı.

Dünyanın, gıda teknolojileri üzerinden şekilleneceği yeni bir döneme doğru hızla ilerlediğini vurgulayan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, tarımda 100 milyar dolar ihracatı yakalayabilmenin mümkün olduğunu Türkiye’nin bu rakamı 2-3 katına çıkarabilecek; gücü, teknolojisi ve tecrübesi olduğunu kaydetti.

DHA’da yer alan habere göre Haluk Okutur, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu güzel ülkemizin bereketli topraklarında yetiştirdiğimiz tarımsal ürünlerimizi, işleyip, paketleyip, markalaştırıp, hakkettiği biçimde katma değerli hale getirebiliriz ve ülkemizin ihracat rakamlarına çok önemli katkı sağlayabiliriz. Tarımsal ürün ihracatında 100 milyar dolar hayal değil. Dijital tarım da tersine göçü hayata geçirecek. Ülkemizde tarımda verimliliğin ve ürün kalitesinin artırılması, gıda güvenilirliği ve çevrenin korunması üzerine yoğun şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Pandemi sürecinde tarımsal ürünlerin, gıdada yeterliliğin, sürdürülebilirliğin, yerli ve milli üretimin de çok önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Tüm bu çalışmalar doğrultusunda tarım teknolojilerinin kullanılmasıyla beraber geliştirilmiş ürün kalitesi, çevre üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirgeme, üretimde verimliliği sağlayacaktır. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan donanım ve yazılımların tarımda mevcut bilgi ve tecrübelerle birlikte değerlendirildiğinde tarımsal işlemlerin kolaylaştırılması, çözüm bekleyen sorunlara alternatif çözümler getirilmesi de mümkün olacaktır. Verimliliği esas alan modern tarım benimsenince zamanla meydana gelen fiyat dalgalanmaları da en aza indirgenerek, dijitalleşme sayesinde ülkemizin tarım ekonomisini de büyüyecektir.”

Sosyal Medya'da Paylaşın