Hububat sektöründe rekor ihracat!

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, 5 ayda 182 ülkeye toplam 2 milyar 905 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.

Haluk Okutur, koronavirüs salgınına rağmen Türkiye genelinde bu yılın ilk 5 ayında hububat sektörü olarak, ihracatta artış yaşadıklarını belirterek, “En fazla ihracat ABD, Irak, Yemen, Almanya, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’a yapıldı. Pandemi sürecinde her zaman olduğu gibi sektörel liderlik; hububat bakliyat ve yağlı tohumların oldu. Özellikle değirmencilik ürünleri ihracatı, yükselen grafiğini korumaya devam etti” dedi.

“2023 hedeflerine ulaşmak hiç de zor olmayacak”

DHA’da yer alan habere göre; dünya genelinde birçok ülkenin yaşadığı zorlukları alınan tedbirler ve uygulanan stratejiler doğrultusunda Türkiye’nin daha az kayıpla atlattığını ve normalleşmeyle birlikte ihracat rakamlarının daha da artacağını vurgulayan İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, diğer sektörlere nazaran, hububat, bakliyat ve yağlı tohumların olumsuzluklardan çok az etkilendiğini kaydetti. Okutur, “İhracat bazında Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörleri arasındaki yerimizi korurken İHBİR olarak, mayıs ayında da İstanbul’da bulunan diğer birliklere göre en fazla ihracat gerçekleştiren birlik olma özelliğimizi muhafaza ettik. Değerli iş insanlarımızın özverili çalışmaları ve yaptığımız yeniliklerle birlikte 2023 hedeflerine ulaşmak hiç de zor olmayacak” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın