AVM’lerde kişi başı harcamalar arttı, cirolar ikiye katlandı!

Koronavirüs salgınıyla beraber uzun süre hizmete kapanan AVM’ler, 1 Haziran itibariyle tam kapasite çalışmalara başladı. Normalleşe süreciyle beraber belli kurallar çerçevesinde misafirlerini ağırlayacak olan AVM’lerde cirolar sevindirdi.

Kontrollü sosyal hayata geçiş kapsamında 11 Mayıs’ta kapılarını açan Gaziosmanpaşa’daki Venezia Mega Outlet giriş sayıları düşmesine rağmen geçen yıla göre ciroyu neredeyse ikiye katladı.

DHA’da yer alan habere göre; AVM’ye gelenin alışveriş yapıp çıktığını söyleyen Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü, alınan tedbirlerle yavaş yavaş eski normale döndüklerini, ziyaretçilerin alınan önlemleri gördükçe daha çok geldiğini söyledi. Isıgöllü, “Geçen yıl aynı dönemde 100 kişi geliyorsa bu yıl 30 kişi geldi. Ama cirolarda ciddi oranda artışlar yaşandı” dedi.

Isıgöllü, 11 Mayıs’ta AVM’nin, 1 Haziran’da ise; cafe ve restoranların açıldığını aktaran aktararak, AVM girişinde bekleyen emniyet ve güvenlik görevlilerinin, tedbirlere uymayanları tek tek uyardığını, ateş ölçümü yapılmadan içeriye kimsenin alınmadığını dile getirdi.

“Kişi başı harcama tutarları da yaklaşık 4 kat arttı”

AVM’nin 11 Mayıs’ta alınan tedbirlerle tekrar açıldığını söyleyen Venezia Mega Outlet Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü, “Mağazaların tamamı açılmadı ama bayram sürecini yoğun geçirdik. 1 Haziran’da kafe ve restoranlarla birlikte tüm mağazalarımız faaliyete geçti. İnsanların AVM’ye gelmesinde geçen yıla göre yüzde 70’lik bir düşüş var. Aynı dönemde geçen yıl 100 kişi geliyorsa bu yıl 30 kişi geldi. Ama cirolar farklı, yüzde 150’lere varan oranda artış yaşandı. Kişi başı harcama tutarları da yaklaşık 4 kat arttığı için daha az ziyaretçiyle daha çok ciro yaptık” diye konuştu.

Alınan tedbirler
Aldıkları koronavirüs tedbirlerini anlatan Oğuz Isıgöllü, “Girişlerde yerlere sosyal mesafeyi korumak amaçlı çizgiler koyduk, sosyal mesafe kuralına uyarak ziyaretçi kabul ediyoruz, görevliler gerekli uyarıları yapıyor. Mutlaka ateş ölçümü yapılıyor. Maskesi olmayanı içeriye almıyoruz. İnsanların kişisel tedbirlerini almaları için AVM içerisinde farklı noktalara görsel uyarılar koyduk. Belli aralıklarla sosyal mesafeyi korumaları, maskeyi çıkarmamaları ve ziyaret süresinin 3 saati geçmeyecek şekilde olması için anonslar yapılıyor. Mağazalar da kendi içlerinde aldığı tedbirleri uyguluyor, ziyaretçi kapasiteleri var. Onun üstüne çıkınca ziyaretçi almıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Cafe ve restoranlarda bütün önlemler alındı”

Cafe ve restoranların bütün tedbirleri aldığını anlatan Isıgöllü, talebin zaten bekledikleri gibi çok yoğun olmadığını dile getirdi. Isıgöllü, “Kuralların oturması için zamana ihtiyaç vardı, yoğun bir talep olsa zorlanabilirdik. Aynı masada en fazla 2 kişi çapraz şekilde oturabiliyor. Arada 60 santimlik mesafe olmasına dikkat ediyoruz. Masalar arasında da 1,5 metrelik mesafe var. Masalarda el dezenfektanı bulunuyor. Çalışanlar maske, gerekirse eldiven ve mutlaka siperlik takıyor. İnsanların çok fazla bir arada olduğu mekanlar AVM’ler ama tedbirler üst düzeyde alınıyor” dedi.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın