Hasadı başladı, kilosu dudak uçuklatıyor!

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen beyaz çayın hasat dönemi başladı. Türkiye’de “beyaz iksir” olarak bilinen çayın fiyatı ise dudak uçuklatıyor. Kilosu 600 TL’ye satılan bu lezzetin fiyatı yaklaşık 4 bin 500 TL kadar da çıkabiliyor.

Beyaz çay için bu yıl hasat dönemi başladı. Bahçeye giren üreticiler, olgunlaşan tomurcuk filizlerinin hasadını yapıyor. Üretimi daha çok Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da yapılan ve Türkiye’de 6 yıl önce Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nce (ÇAYKUR) başlatılan uygulamayla ‘tomurcuk’ olarak bilinen çayın üst filizleri üreticiler tarafından elle toplanıyor.

DHA’da yer alan habere göre; sınırlı üretilen beyaz çayın talepleri karşılanamıyor. 20’şer gramlık kavanozlarda satışa sunulan beyaz çay, özellikle yurt dışından talep görüyor. Her yıl Orta Doğu ve Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa’dan da çok sayıda kişi beyaz çay için sipariş veriyor.

“Toplama aşaması çok zor, üretim aşaması kolay”

Beyaz çay hasadı yapan Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Hasan Önder, toplama şemasının kolay olmadığını ve günlük ortalama 1 kişinin 400-500 gram toplayabildiğini belirterek, “Kolay toplamanın yolu ise 2,5 yaprak olarak toplanıp evde ayıklanmasıdır. Böyle daha kolay olur. Artan kısımları ile yeşil çay yapabilirsiniz. Toplama aşaması çok zor ama üretim aşaması kolay olan bir çayımız. Kendi üretebileceğimiz gibi sektörde olan firmalara da onu yüksek fiyattan satma şansınız var. 1 kilogram yaş beyaz çay bedeli 600 ile 700 TL arası değişiyor. Üreticilerimiz için bu büyük bir gelir kaynağı. Beyaz çayımız bu yıl ortalama kilogram satış fiyatı da 4 bin ile 4 bin 500 TL arasında değişiyor” dedi.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın