Hangi ülkeye ne zaman seyahat edilebilecek: İşte o tarihler…

Koronavirüs salgını tüm uçuşları durdururken dünya turizmini büyük ölçüde etkiledi. Şimdi birçoğumuzun merak ettiği ise ertelenen yurt dışı seyahatlerinin tekrar ne zaman yapılacağı, ülkelere güvenli bir şekilde hangi tarihte gidilebileceği…

Avrupa’da yaklaşık iki buçuk aylık sıkı tedbirlerin ardından ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girme hazırlıklarına başladı. The Sun Gazetesi, İngiltere’deki koronavirüs gelişmelerinin turizme yansımalarını ve hangi ülkelere ne zaman seyahat edilmesi gerektiğini derledi. İşte o ayrıntılar…

Fransa – 2021 

Fransa, yurt içi turizmi sürdürme konusunda en katı ülke oldu ve iç turizm bile bu yaz pek olası görünmüyor. Fransa’ya gidilirse 14 günlük karantina kuralından muaf olunsa da, yerel otelciler ve tur acenteleri turizmin 2021 yılına kadar geri dönemeyeceğinden korkuyorlar.

İspanya – Ağustos

İspanya, en katı tedbirlerden birini uygulayarak, insanların evlerine yakın olmadıkları sürece dışarı çıkmalarını yasakladı. Ancak kısıtlamaları kaldırmaya başladılar, plajlar gelecek ay yerel halka açılıyor. Yine de ne zaman geri dönebileceği konusunda çelişkili görüşler var.

Portekiz – oteller açılıyor ancak uluslararası ziyaretçiler hakkında haber yok 

Portekiz, koronavirüs vakalarının sayısını Avrupalı ​​komşularının çoğundan çok daha düşük tutmayı başardı ve sonuç olarak turizm endüstrisinin bazı kısımlarını açtı. Ülkedeki oteller Temmuz’a kadar yüzde 100 çalışmayı planlıyor.

İtalya – Temmuz 

İtalya başlangıçta koronavirüs tarafından en zor etkilenen ülkelerden biriydi, ancak şimdi kilitleme önlemlerini azaltmaya başlıyor. İtalya’da barlar ve kafeler 1 Haziran’a kadar açılabilir. Ancak biliniyor ki koronavirüs vakaları yükselirse, turizm eski haline İtalya’da geri dönemez.

Yunanistan – Temmuz 

Yunanistan turizm bakanı Harry Theoharis şunları söyledi, “Hedefimiz sezonun Temmuz ayında başlaması ve turizmin de Ekim veya Kasım’a kadar uzanması.”

Tur operatörleri umutlu ve sadece sağlık önlemlerinin, yeni kuralların ne olacağını görmek için bekliyorlar. Yunanistan’da kilitlenme yavaşça kaldırdı. Tahminler turistler için olumlu haber olsa da, hükümetler tatilcilerin geri dönüşünü hala teyit ediyor.

Bulgaristan – Temmuz 

Bulgaristan’da 13 Mart’ta seyahat yasağı, eğitim kurumlarının ve birçok işletmenin kapatılmasıyla birlikte olağanüstü hal ilan edildi ve polisin kuralları ihlal edenlere müdahale etmesine izin verildi.

Bulgaristan 1 Temmuz’dan itibaren tatil köyleri açmayı planlıyor. Turizme teşvik için ise ücretsiz şezlonglar ve masalar sunulacak. Ancak yine de en kötü senaryo düşünülüyor ve Ağustos olabileceği de belirtiliyor.

Dubai – Temmuz 

Turizm genel müdürüne göre Dubai, Temmuz ayına kadar turistleri BAE’ye geri getirmeye başlamak istiyor. Oteller, turistlerin geri dönmesini teşvik etmek için fiyatları yüzde 60 oranında düşürüyor. Ancak henüz uluslararası ziyaretçilerin gelmesi için herhangi bir plan yapılmadı.

Sosyal Medya'da Paylaşın