Galata’nın İtalyanı: IL Cortile Ristorante

Galata’da kendinizi İtalya’da hissedeceğiniz bir mekan: IL Cortile Istanbul. 19.yüzyıldan kalma Ecole St. Pierre Hotel’in içindeki avlusuyla ve tabaklarıyla dikkat çeken bu İtalyan restoranının iştah açıcı lezzetlerinin arkasındaki isim Executive Şef Nihat Sancar. Hem IL Cortile’in hedeflerini ve menülerini hem de gelecek çalışmalarını şef Sancar ile konuştuk.

İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından biri olan Çırağan Palace Kempinski’de meslek hayatına başlayan Nihat Sancar, 2000 yılı sonrasında Doors Grup bünyesinde 15 yıl boyunca çeşitli mutfak çalışmaları gerçekleştirdi. Vogue Restaurant, Zuma Restaurant, Raika Restaurant gibi birçok ünlü mekanda şef statüsünde çalışan Sancar, 2021 yılında açılan Ecole St. Pierre Hotel’in IL Cortile İstanbul ve i guru Cafe Lounge Bar Executive Şefi olarak kariyerine devam ediyor.

Meslekte 30 yıla yaklaşan bir mutfak geçmişi olan Sancar’a göre, iyi bir şefin tanımı şöyle; “İşte istisnai iyi bir aşçı, dengeli bir yönetici, ekibine ve etrafındakilere ilham verici bir lider ve iyi bir iletişimci olmalıdır.”

Galata tarihinin en önemli eserlerinden biri olan bu yapının mutfağında üretmek, misafirlere unutulmayacak İtalyan gastronomisi deneyimi sunmak başlı başına emek isteyen bir görev. Sancar, yapı içerisinde Ceneviz etkisinin fazlasıyla hissedildiğini söylerken, bu sebepten ötürü IL Cortile Ristorante’de İtalya ruhunu hissettirebilmek için, İtalyan mutfağıyla ilerleme kararı aldıklarını söylüyor ve ekliyor, “Mutfağıyla kimliği ve tüm tasarımlarıyla Ceneviz köklerini, tarihi izleri ve kültürel zenginliğini modern bir yaklaşımla yeniden canlandırmak felsefemiz oldu.”

Tarih ve gastronomi bir tabakta

Tarihi zenginliğini ve çeşitliliğini vurguladıklarını söyleyen Nihat Bey, IL Cortile İstanbul’un menüsü, hizmeti, kimliği ve tasarımlarıyla bambaşka bir ambiyans ve ruh yarattığını sözlerine ekliyor: “Ayrıca İstanbul’un kalbinde tüm tarihe tanıklık etmiş, şık atmosfer ve zarafet yaklaşımını misafirlerine sofistike bir konaklama deneyimi ile sunan Ecole St. Pierre Hotel bünyesinde, IL Cortile İstanbul’dan sonra geçtiğimiz yıl yeni cafe, lounge bar yatırımı kendine özgü ve tüm gün sürecek neşe dolu bir serüven de başladı. Ecole St. Pierre Hotel’e bağlı Galata’da yer alan ‘i-guru Cafe Lounge Bar’ tarih ve kültürün esintileriyle lezzeti bir arada sunuyor.

IL Cortile Ristorante’nin denenmesi gereken lezzetleri 

IL Cortile Ristorante’nin menüsünden bahseden Executive Şef Nihat Sancar, “Menümüzü altı kategoriye bölerek anlatabiliriz: Salata, Başlangıç, Makarna, Pizza, Ana Yemek ve Tatlı. Menü hazırlarken önceliğimiz mevsimsel ve taze ürün kullanmak. Mutfağımızda hazır ve işlenmiş ürün kullanılmıyor, bütün ürünler mutfağımızda işleniyor” diye anlatan deneyimli şef, klasik İtalyan lezzetlerini lokal ürünleri birleştirerek sunduklarını da söylüyor. “Makarna ve risotto yapımında kullandığımız lokal peynirler; Bergama tulum, Kars gravyer, isli Çerkez peyniri, yarma buğday, cibes otu gibi. Tatlı bölümünde ise klasik İtalyan lezzetlerinin yanında baklava hamuru ve Antep fıstığı kullanarak kendimize özgü tatlılar servis ediyoruz” diyor.

Executive Şef Sancar ayrıca IL Cortile Ristorante’nin kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerini de sıralıyor: “Avokado ve enginarlı semizotu salatası, ahtapot carpaccio, dana carpaccio, Bergama tulum peynirli dana kaburgalı arançini, porçini mantarlı ve sebzeli pansoti, adaçaylı karides ravioli, ağır ateşte pişirilmiş karayaka kuzu kol, Ezine peynirli rissoni, trüf mantarlı bonfile pizza, taze dağ meyveli cannoli ve tiramisu.”

Sosyal Medya'da Paylaşın