Fransa’nın başkenti Paris’te Türk mutfağı tanıtıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Paris Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ve Cordon Bleu Paris iş birliğindeki etkinlikte Türk mutfağı tanıtıldı. Tanıtımı yapılan Türk yemekleri için Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabındaki tarifler kullanıldı.

Dünyaca ünlü Aşçılık Okulu Le Cordon Bleu’nün Paris merkezindeki etkinliğe, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, UNESCO nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Gülnur Aybet, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe, Paris Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Özgür Semiz, TGA MICE Müdürü Çağla Yöntem ve Yunus Emre Enstitüsü Paris Müdürü Ahmed Bakcan’ın yanı sıra çok sayıda Fransız gazeteci ve Fransız gastronomi ve kültür sanat dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Davetlilere hünkârbeğendi ile vişneli yaprak sarma, balık pilaki ve güllaç tadımı yaptırıldı. Hünkârbeğendi sunumunu ise Anadolu Türk mutfağı hakkında geniş bir donanıma sahip olan ünlü Türk Şef Ali Ronay yaptı.

Tanıtımı yapılan Türk yemekleri için Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabındaki tarifler kullanıldı. Etkinlik, bu yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlandı. Türk mutfağı haftası, uluslararası alanda düzenlenen ilk önemli etkinlik olma özelliğini taşıyor.

Şef Ronay, 20 yıl önce Fransa’nın Lyon kentinde bir aşçılık okulunda eğitim aldığını belirterek, eşsiz Türk mutfağı ve kültürünü tanıtmanın büyük bir fırsat ve onur olduğunu ifade etti. Etkinlikte son olarak Ronay öncülüğünde 20 Fransız gazeteci ve influencer’lardan oluşan bir grubun katıldığı bir yemek atölyesi düzenlendi. Katılımcılar, vişneli yaprak sarması üzerinde aşçılık hünerlerini gösterdi.

Sosyal Medya'da Paylaşın